Eğitim

Dünyada okula gidemeyen çocukların yarısı Nijerya’da

Dünyada okula gidemeyen çocukların yarısı Nijerya’da

Kano eyaletinde düzenlenen 62. Ulusal eğitim Konseyi açılışında  konuşan Nijerya Eğitim Bakanlığı Daimi Sekreteri Adamu Hüseyni, “Dünyada yaklaşık  20 milyon çocuk okula gidemiyor. Bu çocukların 10.5 milyonu yani yarısı  Nijerya’da bulunuyor.” açıklamasını yaptı

Nijerya’daki eğitim sistemi ile ilgili kaygılarını dile getiren  Hüseyni, ülkede okula gidemeyenlerin çoğunlukla göçebe Fulani kabilesinden, sığır  çobanlığıyla, balıkçılıkla uğraşan ya da çiftçi ailelerin çocukları olduğunu  belirtti.

Çocukların okula gidememesinde, fakirliğin ve ailelerin çatışmalar  nedeniyle yerlerinden edilmesinin ana etken olduğunu ifade eden Hüseyni, “Son  yıllarda hükümet ve özel kuruluşlar çocukların okula gidebilmeleri için yoğun  çalışmalar yürütüyor. Ancak bu çalışmalar yetersiz kalıyor.” eleştirisinde  bulundu.

Yaklaşık 200 milyon nüfuslu Nijerya’da, yoksulluk ve Boko Haram  örgütünün saldırıları, eğitime katılımı olumsuz etkiliyor.

Benzer Yazılar

2017 eKPSS tercih sonuçları açıklandı mı?

HayataRehber

Hücrelerin Radyasyona Karşı Duyarlığı Nasıldır?

HayataRehber

Pozitron emisyonu (β+ decay) Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster