Bunları Biliyor muydunuz? Eğitim Üniversite Yuksek Lisans

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi?

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi?…

TIMES HIGHER EDUCATION DÜNYA SIRALAMASI 2018

1-Oxford Üniversitesi-İNGİLTERE
THE sıralamalarda öğretim; araştırma; atıf; endüstri gelirleri ve uluslarası görünüm kritelerini dikkate alıyor. Oxford, güçlü prestijiyle tüm dünyada adından en çok söz ettiren araştırma ve eğitim üslerinden biri. Üniversite; THE’nın 2017 ve 2018 dünya sıralamalarında güçlü ABD’li rakiplerini geride bırakmayı başarıyor.

2-Cambridge Üniversitesi-İNGİLTERE
Oxford ile rekabeti bir yana; ABD’li temsilcilerin 2018 sıralamasına kadar gerisinde kalan Cambridge, bu yıl çok iyi bir atakla 4’üncülükten ikinci sıraya yükseldi. Böylelikle THE Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda İngiltere, ilk 3’te 2 yükseköğretim kurumuyla temsil edilmiş oldu.

3-California Teknoloji Enstitüsü (Caltech)-ABD
Sıralamada yakın puanlar elde etmesine rağmen Caltech, burun farkıyla Cambridge’e 2018’deki yerini bırakıyor. Caltech, güçlü araştırma altyapısı, araştırma etkisi ve öğretim niteliği gibi kriterlerde 90’ın üzerinde puan elde ederken; listenin üstündeki iki yaşlı devin uluslararası görünüm puanlarını yakalayamıyor. Caltech’in diğer bir güçlü yanı da endüstriyle çok güçlü ilişkileri.

3-Stanford Üniversitesi-ABD
ABD’de yükseköğretimin en güçlü oyuncularında biri olan Stanford, üçüncülüğü Caltech ile paylaşıyor. Geçen yılki sırasını koruyan üniversite; araştırmalarına verilen atıf kriterinde 99.9 puan elde ediyor.

5-Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)-ABD
MIT, özellikle mühendislik, bilişim gibi alanlarda araştırmalarıyla tüm dünyanın gözdelerinden biri. Geçen yıl elde ettiği beşinciliği koruyor.

6-Harvard Üniversitesi-ABD
Harvard’ın 6’ncı sırada yer alması kimileri için şaşırtıcı olabilir. Ancak Harvard, önündeki beş üniversiteye göre endüstri gelirleri ve öğretim kalitesi kriterlerinden 2018’de biraz da düşük bir puan elde ediyor.

7-Princeton Üniversitesi-ABD
7’nci sırada ABD’den diğer bir temsilci Princeton var. Üniversite en yüksek puanı araştırmalarına yapılan 99.6’lık atıf puanıyla alıyor.

8-Imperial College London-İNGİLTERE
2017 sıralamasındaki 8’inciliğini korumayı başaran üniversiteye en iyi puan, araştırma etkisinden geliyor. Ayrıca okul uluslararası yükseköğretim dünyasında tanınırlıkta da 96.6 puan elde ediyor.

9-Chicago Üniversitesi-ABD
Araştırmalarına yapılan atıfların çok fazla olduğu okul ayrıca öğretim kalitesinde de çok iyi bir puan elde ediyor.

10-ETH Zürih-İsviçre
Kıta Avrupası’nın en iyi üniversitesi olarak listede 10’uncu sırada yer alan ETH Zürih, araştırma ve uluslarası görünümde 90’ın üzerine çıkan puanlara sahip.

10-Pennsylvania Üniversitesi-ABD
Pennsylvania Üniversitesi sıralamda birçok güçlü rakibini geride bırakmayı başararak ilk 10’a girmeyi başarıyor.

QS DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASI 2018

1-Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)-ABD
QS sıralamasında farklı kriterler dikkate alındığı için sıralama değişse de üniversitelerin adları bir iki tanesi hariç değişmiyor. QS; akademik saygınlık, akademisyen başına düşen atıf sayısı, iş veren değerlendirmesi, yerli-yabancı öğrenci sayısı gibi kriterleri dikkate alıyor. QS’in son dünya sıralamasında MIT, tüm kritelerde neredeyse 100 tam puan elde ederek ilk sıraya yerleşiyor.

2-Stanford Üniversitesi (ABD)
ABD’li bir diğer temsilci olan Stanford ortalamada 98.7 puan elde ediyor. En büyük puanı ise 72.7 ile uluslararası öğrenci oranıyla kaybediyor.

3-Harvard Üniversitesi (ABD)
Harvard, THE’ya göre QS’te ilk üçe giriyor. Harvard da en düşük puanı ise uluslararası öğrenci oranı kriterinde.

4-California Teknoloji Enstitüsü (ABD)
Caltech, QS sıralamasında en büyük kayıplardan birini işveren değerlendirmelerinde yaşıyor. QS, dünya sıralamalarında önde gelen şirketlerin yöneticileriyle anket çalışmaları da yapıyor. Buna göre yükseköğretim kurumlarının sektörler tarafından nasıl değerlendirildiği de analiz ediliyor. Caltech, ilk 10’daki güçlü rakiplerinin aksine işveren değerlendirmesi kriterinde 85.4 ile en düşük puanı elde ediyor. Ancak akademisyen başına düşen atıf sayısında tüm üniversiteler arasında sadece Caltech 100 puan almayı başarıyor.

5-Cambridge Üniversitesi (İNGİLTERE)
THE’dan farklı olarak, QS’te İngiliz üniversiteleri ilk 3’e giremiyor. Toplamda 95.6 puanla Cambridge beşinci sırada. Lider üniversite akademisyen başına düşen atıf sayısı kriterinde 78.3 puan elde ediyor. Buna rağmen işveren değerlendimesi ve akademik saygınlıkta tam puan Cambridge’i ileri taşıyor.

6-Oxford Üniversitesi (İNGİLTERE)
THE’da ilk sırayı kimseye bırakmayan Oxford, THE’da 6’ncılığa kadar geriliyor. Oxford; akademik saygınlık ve işveren değerlendirmelerinde 100 puan alırken; akademisyen başına düşen atıf sayısında 76.3 puanda kalıyor. Oxford ve Cambridge önünde yer alan üniversitelere göre daha fazla sayıda öğretim üyesi çalışıyor. Bu da onların bu kriterde puan kaybetmesine neden oluyor.

7-University College London (UCL)
UCL, THE’da ilk 10’a giremezken burada 7’nciliğe yerleşiyor. Üniversite uluslararası öğrenci oranı kriterinde 100 tam puan alıyor.

8-Imperial College London (İNGİLTERE)
THE ile QS’in farklı kritelerine rağmen ilk 10’da aynı sırayı verdiği Imperial College London; uluslararası akademisyen ve öğrenci oranlarında 100 puanı yakalamayı başarıyor.

9-Chicago Üniversitesi (ABD)
İki listedeki benzer durum Chicago’da da karşımıza çıkıyor. ABD’nin saygın üniversitesi her iki liste de 9’uncu sırada.

10- ETH Zürih
Her iki listede aynı sırada yer alan bir başka yükseköğretim kurumu ise ETH Zürih. İsviçre’nin saygın üniversitesi ilk 10’da özellikle akademisyen başına düşen atıf sayısı ve uluslararası akademisyen oranı ile bir adım öne çıkıyor.

Benzer Yazılar

Makine Mühendisliği 2017 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

HayataRehber

GMAT Sınav Formatı Nasıldır?

HayataRehber

Matematik Mühendisliği 2017 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster