Bunları Biliyor muydunuz? Sağlık

Dünyanın En Tuhaf Hastalıkları

Ektrodactyly Hastalığı

Zimbabwe ‘nin devekuşu halkı, sadece iki ayak parmakları var. Zambezi Nehri Vadisi’nde yaşayan Vadoma kabilesi olarak biliniyorlar.

Ayakların üzerinde sadece iki ayak parmağı var. Orta ayak parmakları yok ve ikisi de çarpık.Vadoma kabilesi ‘ektrodactyly’ olarak adlandırılan nadir bir rahatsızlıktan muzdarip ve bu durumun popülasyonun dörtte birini etkilediği biliniyor.Vadomalar arasında genetik havuz küçük olması nedeniyle bu genetik hastalık Vadoma’da yaygın olarak kalmaktadır. Bir başka deyişle üyelerin grup dışında evlenmesi kabile yasalarına aykırıdır.

Nörofibromatozis (NF) hastalığı

Bu hastalık yüzünden vücudundaki kabarcıklıklarla yaşamayı öğrenen De Santos’un vücudu görünüşte ürkütse de mücadelesi takdire şayan. 17 yaşında, 3 çocuğunun babası Jose ile evlenen Sandra De Santos’un aşktan yana şansı gülmüş. Jose, eşine deliler gibi aşık olduğunu söylüyor.10’lu yaşlarda 20’lerin başında ortaya çıkan duyma kaybı genlikle ilk semptomdur.NF1’in Nörofibromatozisin en sık tipi olması itibari ile bu yönergelerdeki medikal bilgi NF1’e odaklanmıştır. Tabiî ki temel fikir bu ağı genişletmek ve mümkün olduğunca NF2 ile etkilenen bireylerin takip edilmesine yönelik tavsiyeleri de bir araya getirmektir.

 

 

Benzer Yazılar

Kasın Yapısı Nasıldır?

HayataRehber

Bitki çayları masum değil

HayataRehber

Mide yanması nasıl geçer?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster