Eğitim

e-ALES Nedir?

e-ALES Nedir?

e-ALES Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Sınav elektronik ortamında düzenlenecektir. İlk e-ALES sınavı 12 Şubat 2017 tarihinde düzenlecek ve sonuçlar ise aynı gün açıklanacak. Başvurular ise 20 Ocak 2017 – 2 Şubat 2017 tarihleri arasında alınacak.

e-ALES Nasıl Düzenlenecek?

e-ALES, ÖSYM sınav merkezlerine elektronik ortamda düzenlenecektir. e-ALES sınavı elektronik ortamda gerçekleşse de adayların mantık ve matematik sorularını çözebilmeleri için kalem ve kağıda ihtiyaçları olacaktır. Adaylar sınav merkezinde klavyesi olmayan bir bilgisayar, kalem ve boş kağıt ile sınava girmesi beklenmektedir. Ayrıca geometri gibi üzerinde çözüm yapılması gereken soruların bulunduğu bir soru kağıdı verilebilir ya da sınav daha elektronik hale getirilerek bütün soru çözme işlemleri bir tablet üzerinde yapılabilir.

e-ALES ve ALES Arasında bir Fark Olacak mı?

Hayır; sınav süreleri ve zorlukları bakımından hiçbir farklılık olmayacaktır. Sadece elektronik ekrana uzun süre bakamayanlar, gözleri kolay yorulanlar için bir dezavantajı vardır.

e-ALES Sınav Süresi ve Soru Sayısı

Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir. Soru sayısı da sayısal 1 için 40 soru, sayısal 2 için 40 soru, sözel 1 için 40 soru ve sözel 2 için 40 soru şeklinde olacaktır.

e-ALES Başvuru Nasıl Yapılacak?

Sınav başvuru tarihleri arasında ÖSYM sitesinden (http://www.osym.gov.tr/) yapılacak olup sınav için ödemeyi ilk yapanlar kontenjana dahil edilecektir, kontenjan dolduğu anda sistem kapatılacaktır.

e-ALES Kontenjanlar ve Sınav Yerleri

e-ALES kontenjanları da tıpkı e-YDS’de olduğu gibi sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara’da 3760, İstanbul’da 431, İzmir’de 72 olması beklenmektedir.

e-ALES Sınav Ücreti

200 TL üzerinde bir sınav giriş ücreti beklenmektedir.

 

Benzer Yazılar

Türkiye Eğitim Refahında Sıfır Çekti

HayataRehber

Doktora Öğrencilerinden Konuşma Terapisi

HayataRehber

Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil İşlemleri

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster