Üniversite

E-Kayıt nasıl yapılır? İnternetten üniversite kaydı nasıl yapılır? e-Devlet üniversite kaydı!

E-Kayıt nasıl yapılır? İnternetten üniversite kaydı nasıl yapılır? e-Devlet üniversite kaydı!

Geçtiğimiz günlerde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan üniversite tercih sonuçlarının ardından kayıt için bekleyişe geçen adayların bekleyişi sona erdi ve üniversite kayıtları bugün itibarıyla başladı. Aynı zamanda üniversite kayıtları internet üzerinden de yapılabiliyor. Peki e-Kayıt nasıl yapılır? İnternetten üniversite kaydı nasıl yapılır? İşte detaylar…

E-KAYIT NASIL YAPILIR?

İnternetten üniversite kaydı, geçtiğimiz dönemlerde YÖK tarafından devreye sokulmuştu ve günümüzde briçok üniversiteye kayıt için e-Kayıt yaptırmak yeterli oluyor. YÖK tarafından devreye sokulan e-Kayıt sistemi ile birlikte, üniversite kaydı yaptıracak olan adayların ve velilerin maliyetinin azalması ve işlemlerin daha kolaylaştırılması hedefleniyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçtiğimiz yıllarda üniversite kayıtlarının daha hızlı, daha pratik ve daha maliyetli olması için e-Kayıt sistemini devreye soktu. Bu sistem sayesinde adaylar internet üzerinden üniversiteye kayıt yaptırabiliyor. Üstelik elektronik kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, ayrıca öğrenci işlerine giderek kayıt işlemi yaptırılmasına gerek kalmıyor.

e-Kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmaktadır ve bu hizmeti kullanmak isteyen adayların e-Devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. e-Devlet şifresi bulunmayan adaylar e-Kayıt sistemini kullanamazlar. e-Devlet şifresi almak isteyen adayların kimlikleriyle birlikte en yakın PTT şubesine gitmeleri ve e-Devlet şifresi edinmeleri gerekmektedir.

E-KAYIT YAPILAN ÜNİVERSİTELER

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ      

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ        

KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ          

MEF ÜNİVERSİTESİ

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ    

OKAN ÜNİVERSİTESİ

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ      

SANKO ÜNİVERSİTESİ

TED ÜNİVERSİTESİ    

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Benzer Yazılar

Anatomik Terimlerin Çoğul Yapılması Nasıl Olur?

HayataRehber

Farmakoloji Nedir?

HayataRehber

Felsefe 2017 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster