İnternet

Ebeveynlerin internetle ilgili bilmesi gereken 10 altın kural

Ebeveynlerin internetle ilgili bilmesi gereken 10 altın kural

Çocuğunuza bir kullanıcı adı açın: Çocuklarınızın bilgisayarlarında kendi kullanıcı adlarıyla kendi hesapları olmalı. Sistem yöneticisinin bir yetişkin olduğuna dikkat etmelisiniz.

Antivirüs yazılımınızı güncel tutun.

Gezinme kayıtlarını izleyin: Eğer silindiklerini farkederseniz, bu sizin çocuğunuzla oturup konuşmanızı gerektiren bir işaret olacaktır.

Gözünüz web kamerasında olsun: Kullanılmadığında kapalı olduğundan emin olun.

Çocuklarınızın sosyal ağlardaki ayarlarını kontrol edin: Herhangi bir kısıt olmadan herkese açık bir facebook duvarı çocuklarınızın güvenliği için ciddi bir risk oluşturur.

Ebeveyn kontrol araçları kullanın: Bu araçlar ebeveynler için ciddi avantajdır. Hem internet browserlarında hem de antivirüs yazılımlarında bulunur. ESET Smart Security 5 zararlı içeriğe sahip web sitelerini engelleyebilen kullanışlı bir “Ebeveyn Kontrol” özelliğine sahip.

Gizli bilgilerinizi internet üzerinden göndermeyin: Önemli bilgileriniz asla mail ile ya da online sohbet üzerinden istenmez. Dahası bankalar asla hesap bilgilerinizi ve şifrenizi istemez. Bu bilgiyi çocuklarınıza da öğretmeniz güvenlik açısından çok önemlidir.

Rahatsız edici mesajları cevaplamayın: Çocuklarınız internet üzerinden rahatsız edici mesajlar aldığında bu mesajlara karşılık vermemeleri üzerine onları eğitmelisiniz. Genelde saldırgan mesajına cevap aldığında, çocuklara zarar verme isteği daha da artacaktır. Bu tür durumlarda ebeveynler devreye girmeli ve tekrarında gerekirse kanuni yollara başvurulmalıdır.

Online dünyadaki her şey gerçek değildir: Güvenilir bir kaynaktan gelse bile internette yeralan her şeyin gerçek olmadığı çocuklara iyice anlatılmaldıır. Bugünlerde internette herhangi bir görüşü yayınlamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bu da insanların internetteki bir bilgiye inanması konusunda ne kadar dikkatli olması gerektiğini gösterir.

Açık İletişim: Çocuklarınızla açık bir şekilde iletişim kurmanız onların güvenliği açısından hayati bir öneme sahiptir. Korkularını ve ilgi alanları paylaşmalarını cesaretlendiren bir politika izlemek onları cezayla baskı altına almaktan her zaman daha iyidir. Açık bir aile ortamı ve hem internette hem de yüz yüze açık iletişimde çocuğunuzun siber güvenliğini artırmak için son derece önemlidir.

 

Benzer Yazılar

İnternet kullananların sayısı yüzde 61,2 arttı

HayataRehber

Bu ülkenin internet kullanıcısı sayısı 751 milyona ulaştı

HayataRehber

Siberkondria sendromuna dikkat!

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster