Nedir?

Ebrar nedir

Ebrar nedir

Ebrar isim olarak kullanılmaktadır. Arapça kökenli bir kelimedir. Ebrar, bütün iyi hasletleri kendilerinde toplayan, sağlam bir itikada sahip olan, doğru sözlü, ibadetlerinde samimi kimseler hakkında kullanılır. Onlar bu iyiliklerine karşılık olarak cennet’te bol nimetler içerisinde olacaklardır.

Ebrar; doğru sözlü, faziletli, Allah’ın iyi kullarının tamamını içine alan bir kelimedir. Bunlar, ahde vefa gösterirler; yeminlerinde dururlar; ameli ve itikadı noktalardan kusur işlememeğe gayret ederler; isteyerek ve karşılık beklemeden ihtiyaç sahiplerine kendi ihtiyaçlarından fazlasını bağışlarlar; fakiri ve yoksulu gözetirler; esire hürriyetini bağışlarlar; Allah’u Teala’nın kendilerine verdiği nimetlere devamlı şükrederler ve her durumda Allah’a bağlı ve itaat halindedirler. Onların “Amel defterleri” meleklerin gözetimi altında ve “İlliyyin” denen şerefli bir mevkidedir. Kendileri de şerefli bir taht üzerinde diledikleri yere bakarlar. Onlar cennettedirler. Bolluk ve cennet nimetleri içinde ruhen ve cismen nurlanmışlardır.

Ebrar kelimesinin anlamları nelerdir?

1- Hayır sahipleri.

2- İyiler, dindarlar, özü sözü doğru olanlar.

Ebrar-ı ümmet nedir?

Ümmetin iyileri, hayırlıları anlamına gelmektedir.

Ebrar (Hayır sahibi) kimlerdir?

1- Hz. Ebu Bekir

2- Hz. Ömer

3- Hz. Osman

4- Hz. Ali

5- Hz. Hasan

6- Hz. Hüseyin

Benzer Yazılar

Anamal nedir?

HayataRehber

Bilişim teknolojileri nedir?

HayataRehber

Burgess Göre Emeklilik Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster