el-kremi-1-min
Sağlık

Ellerin Kuruyup Çatlaması Nedeni Ve Çözümü

Ellerin Kuruyup Çatlaması Nedeni Ve Çözümü

Ellerde kuruma ve çatlama problemi hemen hemen her zaman çevresel faktörlerin etkisiyle oluşur. En çok yıkadığımız uzvumuzdur. Zararlı maddeler içeren kalitesiz sabunlar cildin yağını ve nemini alır götürür. Eller sürekli yıkandığı için kendini nemlendirme süresi bulamayan cilt kurur ve çatlar. Sadece kalitesiz sabunlar bile cildin kurumasına neden olurken diğer yandan bulaşık deterjanlarına maruz kalan el derisinin kuruması gayet olağandır.

Deterjanlar Cildin Yağını Çözüyor

Yağları çözmek için üretilen deterjanlar haliyle cildin yağ dengesini ve yapısını da bozar. Ayrıca sıcaklık da cildi son derece etkiler. Çok sıcak veya çok soğuk suda ellerin uzun süre kalması cildi mahveder. Özellikle eldiven kullanmadan bulaşık yıkamak hem deterjanın hem de sıcaklığın etkisiyle cildi hemen çatlatır. Ellerin çoğu zaman maruz kaldığı soğuk havalar da kuruma ve çatlama nedenidir. Sıcak ev ortamından aniden soğuk havaya çıkmak ciltte kurumayla birlikte damarların çatlamasına da neden olur. Sıcakla soğuk arasındaki geçişler cildi çok tahrip eder. Bu yüzden kış aylarında eldiven kullanmak da çok önemlidir.

Sülfatlı Sabunlar Cildi…

Sülfatlı sıvı sabunlar cildi kurutan etkenler arasında en yaygın olanlarıdır. Kalitesiz birçok sıvı sabun sülfat içerir. Sabunun içindekiler kısmında sülfatı şöyle tanıyabiliriz:

  • Sodium lauryl sulfate {SLS}
  • Ammonium lauryl sulfate (ALS)
  • Sodium laureth sulfate (SLES)

Eğer ellerinizde kuruma ya da çatlama problemi yaşıyorsanız sabununuzun sülfatsız olması çok kritik bir önlem olacaktır. Kaliteli sıvı sabunları pahalı buluyorsanız katı sabun kullanın. Katı sabunun da yağ bazlı olması önemlidir.

Nasıl Bakım Yapılmalı?

  • Ellerin yeterince korunamadığı dönemlerde yoğun bakım kremleri kullanılmalıdır.
  • Vazelin çeşitleri deriye nefes aldırmadığı için sürekli kullanılmamalıdır. En fazla 15 günde bir vazelin kullanılmalıdır.
  • El bakımınızı yaparken pahalı kozmetik ürünlerine mahkum olmadığınızı da unutmayın. Eczanelerde satılan ve reçeteyle alındığı takdirde devlet tarafından karşılanan kaliteli kremler vardır.

Çok Soğukta Kaldıysanız…

Çok soğukta kaldıysanız ve elleriniz buz gibi olduysa sıcak bir ortama geçtiğinizde parmaklarınız patlayacakmış gibi ağrır. Sanki damarlarınız çatlayacakmış gibi hissedersiniz. Bunun nedeni sıcağı hissedince kılcal damarların aniden genişlemeye çalışmasıdır. Bunu önlemenin en iyi yolu soğuktan gelir gelmez elleri yine soğuk çeşme suyuyla yıkamaktır. Bu uygulama elinizin ısınmasını geciktirse de ağrı olmasını engeller. Eğer söz konusu ağrı sizde olmuyorsa, yani bahsettiğimiz düzeyde soğukta kalmadıysanız bu uygulamayı yapmanıza gerek yoktur.

Benzer Yazılar

Çocuklarda göz tembelliği nasıl önlenir?

HayataRehber

Uyku Problemlerini Çözmenin 8 Yolu

HayataRehber

Nefes Terapisi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster