Anne ve Çocuk

Emzirdikten Sonra Yapmanız Gerekenler

Emzirmek anne-bebek arasındaki bağın gelişmesinde en büyük rolü oynar.Bu nedenle emzirmeyi sonlandırmak için hiç acele etmemek,yavaş yavaş ve aşamalı olarak bitirmemek gerekir.Miniğinizi sütten kesme dönemindeyseniz;

  • Aniden emzirmeyi kesmek yerine gündüz saatlerindeki emzirme sıklığını azaltarak süreci başlatın.
  • Eğer aniden emzirmeyi keserseniz bebeğiniz kendini üzgün ve sizin yanınızda güvensiz hisseder.
  • Ayrıca,göğüslerinizde ağrı ve doluluk, hatta mastit denilen meme enflamasyonu gelişebilir.Bu nedenle hem kendi hem de bebeğiniz bedeb ve ruh sağlığı için dikkatli olmalısınız.
  • Uzun süre emziren anneler emzirmeyi bırakırken bazı duygusal süreçlerdenn geçerler.Zorlanan anneler bu süreci hızlı bitirmeye çalışırken ,emzirmeyi daha severek yapan anneler ise bu süreyi uzatmaya gayret eder.

anne-ve-bebek-min

  • Emzirme bırakılırken her zaman ortak düşünceler  ”Erken mi?” “ilişkimiz bozulur mu?” benden uzaklaşır mı? gibi sorulardır.Unutmamanız gereken; çocukların büyüme döneminde sevgi,ilgi ve şefkat beklentileri değişerek ve olgunlaşarak devam eder.
  • Aynı şekilde siz ebeveynlerin de sevgilerini gösterme şekilleri değişir.Örneğin bebekken yapılan agucuklar 2 yaşta uygun olmaz.
  • Büyüdükçe iletişim şekli daha karşılıklı iletişime dayanmalı,destekleyici olmalıdır.Bu değişime hazır olun, çocuğunuzla iletişiminizde veya sevginizde azalma olarak değerlendirmeyin.

Benzer Yazılar

Çocuğun Yalan Söylemesi Nasıl Önlenir?

HayataRehber

Bebeklere Nasıl Müzik Dinletilir?

HayataRehber

Çocukları Elektronik Cihazlardan Uzak Tutun!

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster