Enzim

Enzim İnhibisyonu Nedir?

Enzim İnhibisyonu

Enzimatik reaksiyonların hızını azaltan veya enzimlerin kataliz görevlerini yerine getirmelerini tamamen engelleyen maddelere inhibitör denir.

Enzimlere bağlanabildikleri halde, substrat gibi hareket etmeyen ve ürün oluşturmayan bu maddeler, enzimin katalitik görevini yerine getirmesini engeller.Bu olaya inhibisyon denir.

Enzim inhibisyonu, doğal veya deneysel olarak enzim aktivitesinin düzenlenme şekillerinden biridir.

Birçok ilaç spesifik bir enzimi inhibe ederek etki gösterir.

Kaogülasyon, fibrinoliz, kompleman aktivasyonu, enflamasyon reaksiyonları gibi fonksiyonlar da enzim inhibisyonu ile düzenlenmektedir.

Enzim inhibitör tarafından geri dönüşümsüz olarak inaktif hale getirilmektedir.

Örnek: 2. Dünya Savaşı yıllarında Almanlar tarafından geliştirilmiş sinir gazları tabun, sarin ve soman asetilkolinesterazı inhibe eden organik fosfat bileşikleridir. Normal sıcaklık ve basınçta sıvı şeklinde bulunan bu gazları solumak, solunum yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanır.

İnhibitör ortamdan uzaklaştırıldığında enzim aktivitesi yeniden kazanılmaktadır

Yarışmalı inhibisyon (Competitive)

Yarışmasız inhibisyon Tip I (Noncompetitive)

Yarışmasız inhibisyon Tip II(Uncompetitive)

Kimyasal olarak enzimin substratına çok benzeyen bir madde enzimin aktif merkezine bağlanarak enzimin kendi substratına bağlanmasını önlerse bu çeşit inhibisyona “kompetitif inhibisyon“(yarışmalı) denir. Örneğin; süksinat dehidrogenaz enzimine substrat yerine malonik asidin bağlanması böyle bir inhibisyona neden olur. Enzimin inhibitör madde ile birleşmesi geriye dönüşümü olabilen bir reaksiyondur. İnhibitör maddenin etkisini bu inhibisyonda substrat konsantrasyonunu artırarak önlenebilir. Bu tür inhibisyonda maksimum hız(Vmax) değişmez ancak Km değeri artar.

Nonkompetitif inhibisyonda, inhibitör madde yapısal olarak substratla benzerlik göstermez ve enzime aktif merkezin dışında bir noktadan bağlanarak enzimin, substratı ile reaksiyona girme hızını azaltır. Vmax. azalır, Km değişmez.

Eğer bir inhibitör serbest enzime değil de, enzim substrat kompleksine bağlanarak bir inhibisyona neden oluyorsa bu tip inhibisyona “Unkompetitif inhibisyon“denir. Hem Vmax değeri hem de Km değeri azalır.

Benzer Yazılar

Kofaktör Nedir? Ve Rol Oynayan Metal İyonların Nelerdir?

HayataRehber

Enzimlerin Kataliz Hızına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

HayataRehber

Enzim Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster