Sağlık

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) burun yapısının cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Bu ameliyatla burun küçültülebilir, büyütülebilir, eğriliği giderilebilir, burun ucu sekli değiştirilebilir, kaldırılabilir, dudakla burun arası açı düzeltilebilir ve burun delikleri daraltılabilir. Tüm bu işlemlerin temel amacı burundaki bozuklukların düzeltilmesi, seklinin yüz yapısına en uygun hale getirilmesidir. Gerektiğinde burnun solunum işlevini güçleştirici yapısal bozukluklar da (deviasyon gibi) düzeltilebilir.Bu ameliyat hem plastik ve rekonstrüktif cerrahi hem de kulak-burun-boğaz hekimlerince yapılmaktadır. Ancak hekim ve branş seçerken ameliyatın amacının, yalnızca düzgün, kişiden kişiye değişmeyen, kalıplaşmış bir yapı oluşturmak olmadığı unutulmamalıdır. Hedefimiz yüze yakışan, yüzün diğer kısımları ile uyumlu bir burun olmalıdır. Estetik algılaması gelişmiş, tüm vücudu estetik olarak değerlendirebilen plastik cerrahların bu konudaki başarıları tartışılmaz olarak çok daha üstündür.

Önceleri burun ucunun fazla kalkık olduğu ve burun sırtının daha fazla kavisli olduğu “estetik ameliyatlı burun” görünümü tercih edilirken bugün için operasyon geçirdiği belli olmayan, doğal görünümlü bir burun hedeflenmektedir.

Ameliyat öncesi değerlendirmede kişinin 6 değişik açıdan dijital fotoğrafları çekilir. Bilgisayar ekranında gösterilerek beklentiler, değiştirilmesi planlanan yerler ve yüz ile uyumu tartışılır. Bu esnada çene ucu ve burun orantısı mutlaka birlikte değerlendirilmelidir. Gerektiğinde çene ucunun öne çıkarılması estetik olarak çok iyi sonuç almamızı sağlamaktadır. Önceden protezle yapılan bu işlem artık kişinin kendi dokusundan özel hazırlanan doku karışımıyla basarıyla ve kolayca yapılabilmektedir.

Anestezi tipleri
Ameliyat sedasyon (sakinleştirme) ile beraber lokal anesteziyle yapılabilir. Ancak gerek hastanın ameliyat sırasındaki sesleri duymaması gerekse cerrahin ameliyata daha iyi konsantre olması için genel anestezi tercih edilir.

Cerrahi
Genellikle 1-2 saat arasında sürer. İşlem standart olmadığından bazen biraz daha uzayabilir. Burun delikleri içinden yapılan keşi ile girilir. Burun sırtı ve iç yapıdaki fazlalık kısımlar çıkarıldıktan sonra gerekiyorsa kemik keçileri yapılarak kemik çatı daraltılır. Çıkarılan dokular bazen burnun başka kısmında olan eksikleri düzeltmede kullanılır. Burun ucu ve burun iç eğrilikleri düzeltmeleri yapılır. Planlanan işlemler tamamlanınca burun içi tamponlar yerleştirildi. Burun sırtına alçı atıl yapılarak operasyon tamamlanır.

Ameliyat sonrası

 

  • Operasyondan yaklaşık 4 saat sonra taburcu edilir.

 

  • İlk günden itibaren ayağa kalkmak mümkündür.

 

  • Birkaç gün devam eden hafif bir sızıntı olabilir.

 

  • Ameliyat sonrası çok ağrılı olmayıp basit ağrı kesicilerle etkili ağrı kontrolü elde edilir.

 

  • İlk 2 gün içinde özellikle burun çevresinde olmak üzere tüm yüzde şişme olur ve 3. günden itibaren azalmaya baslar. Sisliklerin az oluşması ve çabuk gerilemesi için bas yüksekte olacak şekilde istirahat etmek gereklidir. Göz altlarında morluklar oluşur, 5. günden itibaren soluklaşarak 10-14 gün içinde tamamen kaybolur.

 

  • Burun içi tamponlar 2. veya 3. gün çıkarılır. Burun sırtındaki alçı 7-10 gün kalır. Alçı alındıktan sonra burnun yeni sekli ortaya çıkar ancak bu esnada sisliklerin henüz yarısının geçtiği son sekli görmek için 3-12 ay beklemek gerektiği unutulmamalıdır.

 

Her ameliyattan sonra olabilecek kanama ve enfeksiyon riski bu işlem için oldukça küçüktür. Görünen bir yara izinin kalması da söz konusu değildir. Burun estetik ameliyatından sonra düşük oranda (yüzde 5-10) küçük bir deformiteyi düzeltmek için ikinci bir girişim gerekebilir. Ancak bu çok sinirli bir işlem olduğundan ilk müdahaleye göre çok daha kısa sürede ve kolayca yapılabilir ve iyileşme dönemi de çok daha kısadır.

İse geri dönme için 10-14 gün geçmelidir. Ağır egzersizler 3-4 haftadan itibaren yapılabilir. Gözlük takmak için de 3 ay beklenmelidir. İlk 3 ay güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Benzer Yazılar

Güzellik Uykusu Araştırması Ve Sonuçları

HayataRehber

Saç Dökülmesi Sorunu Yaşayanlara İpuçları

HayataRehber

Ellerin Kuruyup Çatlaması Nedeni Ve Çözümü

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster