Rehberlik

Etkileşime Dayalı Teknikleri Nedir?

Etkileşime Dayalı Teknikleri

Görüşme

Bireyle karşı karşıya gelerek en etkili bilgi toplama yollarından biridir biridir. Görüşme yapılmadan önce mutlaka bir ön hazırlık yapılmalıdır. Görüşme yapılacak konu hazırlanmalı konuyla ilgili çeşitli sorular itli sorular belirlenmeli ve konu dışına çıkılacak soru ve davranışlardan kaçınılmalıdır.

Görüşme bir soruşturma niteliği taşımamalı ve görüşülecek kişi rahat olmalıdır. Görüşme süreci mutlaka kayıt altına alınmalıdır.

Psi̇koloji̇k danişma

Danışanla danışman arasında yapılan özel görüşme sürecidir.Bu süreç Psikolojik Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Rehberlik ilkelerine uygun olarak gerçekle gerçekleştirilir.

Grupla psi̇koloji̇k danişma

Danışanlarla,danışman arasında yapılan özel görüşme sürecidir.Bu süreç herhangi herhangi bir olayın grup içinde konuşulup tartışılarak çözümlenmesi sürecini sürecini kapsar.

Drama Ve Oyun Tekni̇kleri̇

  • Psi̇kodrama
  • Sosyodrama
  • Oyun Terapi̇si

Psi̇kodrama

Bireyin kendisi için, kaygı ve üzüntü kaynağı olan bir psikolojik problemini rol alarak alıp bir grup karşısında gerçek yaşamda olduğu gibi oynayarak ortaya koymasıdır.Bu teknik için özel ortamlar ortamlar ve şartlar gereklidir. Danışman süreçte zaman zaman oyuna müdahale eder. Bu da bu alanda yetişmiş yeterli tecrübe ve bilgi sahibi eleman gerektirir.

Psikodrama oyunu bittikten sonra grup dışındaki seyircilerin de yorum ve tartışmalara katılmaları yararlı olacak.

Sosyodrama

Bir grup bireyin, bir sosyal problemle ilgili bazı rolleri paylaşarak izleyiciler karşısında gerçek hayatta olduğu gibi oynamalarıdır. Burada seçilen sosyal bir problemin içindeki rolün oynanmasıdır. Kişi kendini oynamaz.

Sosyodrama okullarda öğretmenler tarafından da kolaylıkla uygulanabilir. Sınıflarda uygulanacak sosyodrama  uygulamaları ile bir yandan öğrencilerin sosyal yönü gelişirken,öte yandan öğretmenler öğrencilerin kişisel-sosyal ihtiyaçları hakkında sağlam bilgiler edinip uzmanlarla işbirliğine girerek problemler hakkında çözüm yolu üretebilirler.

Oyun terapi̇si̇

Oyun terapisi, terapisi, önceden önceden hazırlanmış bir oyun ortamında serbestçe oynarken çocukların duygu ve davranışlarının gözlem yoluyla incelenmesine yarayan bir terapi tekniğidir.

Oyun sırasında oyuncakların dizilişi verilen roller ve ilişkiler terapist tarafından değerlendirilerek çocuklar ihtiyaçları belirlenir. Yorumlama yapma işi sübjektif bir iş
olduğu için terapistin yeterli düzeyde düzeyde eğitilmiş olması şarttır.

Oyun terapisi için özel bir odaya ihtiyaç vardır. Yapılan çalışmalarda elde edilen bilgiler gizli tutulmalı ve mesleki etiğe dikkat edilmelidir.

Ev zi̇yaretleri̇

Çocuğun aile ortamında ilk elden bilgi toplamaya toplamaya imkan vermesi vermesi bakımından etkili bir bilgi toplama tekniğidir.

Bu ziyaretlerde  genellikle evin fiziksel durumu, çocuğun çalışma imkanları ana babanın çocuğun çalışma imkanları, ana-babanın çocuğun çalışmasına ve çocuğa ne ölçüde yardımda bulunabileceği, ailenin okula ve okulda verilen hizmetlere karşı nasıl bir tutum ve anlayış içinde olduğu, çocukları ile ilgili olarak ailenin genel tutumu gibi konularda bilgi toplanmalıdır.

Vaka i̇ncelenmesi̇

Bir bireyin tüm yönleri ile incelenmesi tekniğidir.İncelemenin konusu her defasında tek bir birey olduğu için vaka incelemesi igenişliğine değil derinli derinliğine bilgi
toplamayı esas alır.

Vaka incelemesi bireyin tüm özgeçmişini ve yaşam hikayesini kapsadığı gibi, bunun da ötesinde toplanan bilgilerin analiz ve yorumlarını, sorunların yada problemlerin giderilmesi için gerekli değerlendirmeleri, önlemleri ve önerileri de kapsamalıdır.

Vaka konferansi

Bir bireyin bireyin davranışlarını daha iyi anlamak anlamak ve yorumlamak amacı ile bir grup danışmanın yada uzman personelin bir araya geldiği bir toplantıdır.

Grup çalışması ile yapılması, bireysel olarak yapılan inleme ve yorumlamalara göre daha büyük bir değere sahiptir.

Örnek : Öğrenci Veysel K. nın durumu.

Veli̇ konferansi

Veli konferansı çocuğu hakkında dikkate değer bir durumu görüşmek üzere veli ile danışman arasında sürdürülen bir toplantıdır. Çocuğun başarı ve uyum durumu ile psikolojik sorunları ele alınır.

Örnek: Öğrenci Leyla B. Ve Buket T. nin durumu.

Benzer Yazılar

Test Teknikleri Nelerdir?

HayataRehber

Diğer Teknikler

HayataRehber

Bireyi Tanımanın Amacı Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster