Yuksek Lisans

Farabi Değişim Programı

Farabi Değişim Programı

Farabi Değişim Programı, YÖK’ün (Yükseköğretim Kurumu) değişim programları arasında yer alan “Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı”nın kısa adıdır. Farabi Değişim Programı kapsamında Türkiye’deki üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında, bir ya da iki yarıyıl süresince öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapılmaktadır.

Farabi Değişim Programı’nın tanımı ve kapsamları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için YÖK’ün internet sitesinde yayınlanan “Farabi Değişim Programı El Kitabı”na ya da “Öğrenciler İçin 50 Soruda Farabi Değişim Programı”kitapçığına bakabilirsiniz.

Farabi Değişim Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Farabi Değişim Programı’na başvuracak öğrencilerin karşılamaları gereken şartlar şu şekildedir;

Ön lisans ve lisans öğrencilerinin ilk yıllarını tamamlamış olmaları ve Genel Not Ortalamalarının (GANO) en az 2.0/4.0 olması,

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ilk yarıyıllarını tamamlamış olmaları ve Genel Not Ortalamalarının (GANO) en az 2.5/4.0 olması gerekmektedir.

Farabi Değişim Programı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Farabi Değişim Programı başvuruları 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren yılda sadece bir kez (Mart ayında) yapılmaktadır. Başvuru tarihleri, öğrencilerin devam ettikleri üniversitelerin Farabi Kurum Koordinatörlükleri tarafından belirlenip 15 Mart’tan önce ilan edilmektedir. Koordinatörlük tarafından ilan edilen başvuru tarihlerinde öğrencilerin istenilen belgelerle Farabi Ofislerine başvurularını yapmaları ve başvuru sonuçlarını takip etmeleri gerekmektedir. Başvurusu sonucu olumlu yanıt alan öğrenciler Farabi Değişim Programı’ndan yararlanmaya hak kazanmış demektir.

Farabi Değişim Programı Kabul Süreci Nasıldır?

Farabi Değişim Programı’ndan yararlanmaya hak kazanan öğrenciler kendilerine belirtilen süre içerisinde değişim yapacakları yükseköğretim kurumunun Farabi Kurum Koordinatörlüğü’ne istenilen belgeleri teslim ederler.

NOT: Farabi Değişim Programı’na aday öğrenci başvurularında istenilen belgeler ile adaylığı kabul edilip programdan yararlanmaya hak kazanan öğrencilerden istenilen belgeler birbirinden farklıdır.

Farabi Değişim Programı Burs Ödemesi Nasıldır?

Farabi Değişim Programı’ndan yararlanan öğrenciler, “Farabi Öğrencisi olarak” bir aylarını doldurduktan sonra, toplam burs tutarının %70’ini bir yarıyıl için 4 aylık, iki yarıyıl için 8 aylık süre boyunca aylıklar halinde kendi kurumlarından alırlar.

Benzer Yazılar

Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

HayataRehber

TEV Doktora Bursu

HayataRehber

Mevlana Değişim Programı

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster