Eğitim

FCE Nedir? Nasıl Başvurulur?

FCE Nedir? Nasıl Başvurulur?

FCE (First Certificate in English), Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan, günlük yazılı ve sözlü İngilizceyi iş ve eğitim amacıyla kullanabileceğinizi kanıtlayan, üst-orta seviyede bir yeterlilik sınavıdır. FCE sertifikası birçok özel sektör firması, üniversite ve devlet daireleri tarafından kabul görmektedir. FCE ayrıca birçok ülkede göçmenlik işleri için de onaylanmaktadır.

FCE, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı YDS sınavına denk bir sınav olup Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından biridir. FCE sınavının geçerlilik süre sınırı bulunmaz; bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir. FCE sınavı ile alınan dil puanının ÖSYM tarafından belirlenen denk puanı yüksek lisans, doktora ve iş başvurularında kullanılabilmektedir. ÖSYM’nin belirlediği FCE dil puanı denklik tablolarına BURADAN  ulaşabilirsiniz.

FCE’ye Nasıl Başvurulur?

FCE başvuruları üç adımda olmaktadır:

Kendinize en yakın ve uygun sınav merkezini bulun. FCE sınav merkezlerini görmek için BURAYA bakabilirsiniz.

Bulduğunuz FCE sınav merkezi ile iletişime geçerek sınav ücreti (ücret sınava girdiğiniz ülkeye göre değişmektedir) ve kayıt bilgilerini edinin.

FCE sınavına ne zaman ve nasıl gireceğinizi belirleyin. Sınav tarihleri için BURAYA bakabilirsiniz.

FCE Sınav Formatı

FCE, paper based (kağıt üzerinde) ve computer based (bilgisayar tabanlı) olmak üzere iki farklı sınav modülüne sahiptir ve bu iki modülün sınav tarihleri birbirinden farklıdır.

FCE sınavı, IELTS ve TOEFL’dan farklı olarak 5 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler: okuma (reading), yazma (writing), İngilizce kullanımı (use of English), dinleme (listening) ve konuşmadır (speaking).

FCE Konuşma sınavı (speaking) iki sınav görevlisi ve bir ya da iki aday ile birlikte yüz yüze gerçekleştirilir.
Sınav formatı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için BURAYA bakabilirsiniz.

FCE Puanları ve Sonuç Süreci

FCE sınavı sonrasında iki doküman almanız söz konusudur. Bunlardan ilki tüm adaylara gönderilecek olan Sonuç Raporu (Statement of Results) diğeri de sınav sonucunda performansı C1 ve B2 dil seviyeleri arasında çıkan adaylara gönderilecek olan Sertifikadır (Certificate).

FCE Sonuç Raporunda;

Sınava tabi tutulduğunuz 5 bölüme göre aday sonucunuz,Sınava tabi tutulduğunuz bölümlerdeki performanslarınızı (olağanüstü, iyi, sınırda, zayıf olmak üzere ) gösteren bir grafik tablosu,

100 üzerinden standardize edilmiş puanınız yer alacaktır.

Örnek bir FCE Sonuç Raporu görmek için BURAYA bakabilirsiniz.

FCE sınav sonuçlarınız, sınavdan 2 hafta sonra (kâğıt üzerinde sınav almışsanız 4-6 hafta içinde) internette yayınlanır. FCE sınav sonuçlarınıza ulaşmanızın en hızlı yolu internet sonuç servisini kullanmanızdır. Bu servisi nasıl kulllanacağınıza dair bilgiyi başvuru yaptığınız sınav merkezinden öğrenebilirsiniz.

Adayın sertifika almaya hak kazanabilmesi için ulaşması gereken puanlar ve seviyeler şu şekildedir:

Grade Exam Result Certificate
Grade A 80-100 FCE Certificate / C1 level
Grade B 75-79 FCE Certificate / B2 level
Grade C 60-74 FCE Certificate / B2 level
Level B1 45-59 Cambridge English Cetificate / B1 level
Fail 0-44

Sertifikanız sınav merkezinize, sınav sonuçlarınız internette açıklandıktan 2 hafta sonra (kağıt üzerinde sınav olmuşsanız 1 aya kadar) gönderilir.

Benzer Yazılar

Kemiğe İmplante İşitme Cihazı Nedir?

HayataRehber

KYK İletişim Merkezi Artık 7/24 Çalışacak

HayataRehber

Vücudun Anatomik Bölümleri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster