Nedir?

Felsefe nedir?

Felsefe nedir?

Yunancadan gelmiş bir kelime olduğunu söylemek mümkündür. Yunanca dilince “seviyorum, peşinden gidiyorum” gibi anlamlara gelen “phileo” kelimesi ile bilgelik anlamına gelen “sophia” kelimesinin birleşerek türemesinde oluşmuştur. Yani “philosophia” kelimesi bilgiyi sevmek, araştırmayı sevmek gibi bir anlamı ifade etmektedir.

Yunanlar felsefe için kısaca “hikmet arayışı” demektedirler. Felsefe ile hikmet ilişkisi de bu bakımdan kolaylıkla açıklanabilmektedir. Felsefe anlamı kısa ve öz şekilde bilginin peşinden severek gitmek ve doğruyu araştırmak olarak söylenebilmektedir.

Felsefenin kelime anlamı bilgiyi ve araştırmayı sevmek olunca; felsefe bilimi içerisinde gerçeklik olgusu, varlık olgusu, adalet olgusu, bilgi olgusu, akıl olgusu, doğruluk olgusu, güzellik olgusu, dil olgusu ve akıl olgusu gibi konularla alakalı temel yapı taşlarının üzerine düşünülmekte ve araştırmalar yapılmaktadır. Filozoflar, bu süreler içerisinde yeni bilgiler araştırıp ortaya çıkardıkları yeni şeyleri yeni tanımlarla ve yeni sözlerle ifade etme yetisine sahip bireylerdir.

Benzer Yazılar

Bistro nedir?

HayataRehber

Gerilim Kuvveti Nedir?

HayataRehber

İmsak nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster