Genel

Fizik hakkında 6 adet bilinmeyen

Fizik hakkında 6 adet bilinmeyen

Işık dalgaları daima düz çizgilerle hareket etmez:

Genellikle ışık dalgalarının sadece düz çizgide hareket ettiği düşünülür. Ancak, bilgisayar kontrollü hologram kullanarak 2010’da yapılan araştırmalara göre ışığın da düğüm haline gelebileceği kanıtlandı. Çalışmaya göre, ışık hologramdan geçtiğinde, birden fazla düğüm üreten farklı şekillere bürünüyor.

Fizik alanında yapılan son çalışmalar ve keşiflere göre, çıplak bir insan vücudu sürekli olarak 1000 watt ısı yayar ve yaklaşık 900 watt emer. Bununla birlikte, kişi vücudunu giysilerle kapladığında, dış katmana bağlı olarak ısı akısının dışarı akışı önemli ölçüde azalır. İnsan vücudundan çıkan ısı miktarı, bir süre 100 watt’lık bir ampulün yanmasına  fazlasıyla yeterlidir.

Suyun dar borularda çekim kuvvetine karşı koyup yükselmesi kılcallık olarak tanımlanır.Sıvının bu kabiliyeti yerçekiminin yeryüzündeki her maddenin hareketini kontrol edemediğini ispatlamaktadır. Bazen, diğer kuvvetler (yüzey gerilimi) onu yenebilir.

Viskozitesi(akmazlığı) yüksek ketçap gibi sıvıların yeterince hızlı akamadığı düşünülmektedir.Bilim adamları gerekli itme sağlandığında viskozitesi yüksek sıvıların hızlarının katlanarak arttığını kanıtlamıştır.

Yerçekimi sabitinin standart değeri 9.8 m / s ^ 2’dir. Tüm bilim öğrencilerine, değerin bir nesnenin deniz seviyesindeki serbest düşmesinden hesaplandığı öğretilir. Dikkat çeken nokta, bu değerin en çok inanılan 90 dereceden elde edilmesi için serbest düşmenin taban seviyesinden enleminin 45 derece olması gerektiğidir.

Okyanus yüzeyine yakın rüzgar hızı, yüksek rakımlarda görüleninkinden çok daha düşüktür. Bunun nedeni, su yüzeyinden aldığı sürtünmeye atfedilebilir. Bu nedenle çoğu kuş daha yüksek bir irtifada uçmaktadır. Uçmaya en az enerji harcamak için rüzgar enerjisini manipüle ediyorlar.

Benzer Yazılar

İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları

HayataRehber

DNA Hakkında 5 İlginç Bilgi

HayataRehber

ABR Neden İşitme Testi Değildir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster