Eğitim

Fulbright Bursu Nedir?

Fulbright Bursu Nedir?

Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli burs programıdır. 1946 yılında, İkinci Dünya Savaşı sonrası, Senatör J. William Fulbright’ın eğitim ve kültürel değişim yoluyla, ülkeler arasında ortak bir anlayış geliştirmek amacıyla Amerikan Kongresi’ne sunduğu bir kanun teklifiyle başlatılmıştır. Bu yasanın fikir babası olan Senatör J. William Fulbright, Fulbright Programı’nı dünyamızdaki silahlı çatışma potansiyeline karşı atılan bir adım olarak görmüştür. Bu program sayesinde, Amerikalı öğrenciler ve sanatçılar dünyanın birçok yerinde eğitim ve araştırma imkânlarından yararlanmakta, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenci, öğretmen ve akademisyenler ise Amerika’da araştırma yapmakta ve eğitim alabilmektedirler.

Fulbright Bursunun Türleri Nelerdir?

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun internet sitesini ziyaret ettiğiniz zaman Fulbright bursunun birden çok türü olduğunu göreceksiniz. Fulbright’ın size sunduğu farklı türdeki burslar şunlardır:

Fulbright Yüksek Lisans Bursu,

Fulbright Doktora Bursu,

Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu (Ayrıntılı bilgi için BURAYA bakınız.),

Fulbright Doktora Sonrası araştırma Bursu (Ayrıntılı bilgi için BURAYA bakınız),

Fulbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu (Ayrıntılı bilgi için BURAYA bakınız.) ,

Fulbright Türkçe Öğretim Asistanı (FLTA) Bursu (Ayrıntılı bilgi için BURAYA bakınız.),

Fulbright Hubert H. Humphery Programı’dır (Ayrıntılı bilgi için BURAYA bakınız.).

Benzer Yazılar

İç Dönüşüm (Internal Conversion) Nedir?

HayataRehber

MBA Nedir?

HayataRehber

Farmakoloji Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster