Eğitim

Fulbright Doktora Bursu

Fulbright Doktora Bursu

Fulbright doktora bursu, burs kazanmaya hak kazanan öğrencilere 2 yıl boyunca yıllık (okul ücreti ve geçim masrafları dâhil) 35.000 Amerikan Doları’na kadar maddi destek, gidiş-dönüş uçak bileti ve sağlık sigortası sağlayan karşılıksız bir burstur.

Fulbright doktora bursu, doktora sürecinin tamamını kapsamamaktadır. Fulbright bu nedenle bursiyerlerin, bursiyerlik süresi bitiminde doktora programlarına devam edebilmek için kaynak bulmaları gerekmektedir.

Fulbright bursiyerlerinin ABD’deki üniversitelere başvuru ve yerleştirme işlemleri, Amerika’da bulunan Institute of International Education (IIE) tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda Fulbright bursunu almaya hak kazanan öğrenciler bireysel başvuru da yapabilirler. Öğrenciler okullara başvuru ve yerleştirme sürecinde ABD’de bir başka akademik programa katılamazlar.

Fulbright Doktora Bursuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için BURAYA bakabilirsiniz.

Fulbright Doktora Bursu Başvuru Koşulları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Green Card ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar başvuramazlar.
Lisans eğitimleri sırasında veya sonrasında Doktora programlarına başvuracak adayların lisans not ortalamalarının 4.00 üzerinden en az 3.00 ya da 100 üzerinden en az 75 olması; yüksek lisans eğitimleri sırasında veya sonrasında Doktora programlarına başvuracak adayların yüksek lisans not ortalamalarının 4.00 üzerinden en az 3.50 ya da 100 üzerinden en az 85 olması gerekmektedir.

4 yıllık üniversite mezunları,

4 yıllık üniversitelerde halen okumakta olup, en geç Temmuz 2014’de mezun olacaklar,

Yüksek Lisans derecesini en geç Temmuz 2014’de alacaklar başvurabilirler.

Yaş sınırlaması yoktur.

Fulbright Doktora Bursuna Nasıl Başvurulur?

Fulbright Doktora Bursuna Başvuru yapabilmeniz için Embark sisteminde hesap oluşturmanız ve online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Fulbright online başvuru formunu nasıl dolduracağınıza ilişkin ayrıntılı bilgi almak için BURAYA bakabilirsiniz.

Fulbright Doktora Bursu Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Fulbright bursuna online sistemden başvuru yaptıktan sonra aşağıda belirtilen evraklarla birlikte tüm başvuru evraklarınızı Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ankara Merkez Ofisi’ne göndermeniz gerekmektedir. Dosyanıza eklemeniz gereken evraklar şunlardır:

Diploma / Öğrenci Belgesi,

Transkript,

Referans mektubu,

Nüfus cüzdanı fotokopisi,

2 adet vesikalık fotoğraf,

TOEFL, GRE ve GMAT sınav sonuç belgelerinizin fotokopileri

İmza formu.

Benzer Yazılar

Bu Sefer Öğretmenler Eğitildi

HayataRehber

Edebiyat dünyasının 7 bilinmeyeni

HayataRehber

Göz Kusurları Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster