Beslenme Sağlık

Funda Yaprağı

Funda Yaprağı

Funda yaprağı, kilo vermek için yaygın bir şekilde kullanılan funda yaprağının idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkisi bulunmaktadır. Kilo vermek için kullanıldığında kilo verme sürecine katkıda bulunan funda yaprağı, uygun bir diyet ve egzersiz ile birleştirildiğinde ciddi anlamda faydalarından yararlanılabilir.

Funda yaprağının faydaları

 • Funda yaprağı anne sütünü arttırır.
 • Böbrek taşı ve kumunu dökmek için faydalıdır.
 • Gut hastalığına karşı iyi gelir.
 • Prostata karşı kullanılabilir.
 • Karın ağrısına iyi gelir.
 • Öksürük için tüketilebilir.
 • Uyku problemlerine karşı iyi gelir.
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda rahatlama sağlar.
 • Enfeksiyon giderici etkisi vardır.
 • Lapa haline getirilip kullanıldığında ağrı kesici etki yaratır.
 • Zeytinyağı ile karıştırılarak cilt problemleri ve cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir.

Funda yaprağı kullanım şekli

Funda yaprağı basit bir şekilde bitkisel çay olarak hazırlanarak tüketilebilir. Ayrıca bazı bitki çaylarına eklenerek de kullanılabilir. Zayıflamak için kullanılacaksa funda yaprağı çay şeklinde hazırlanmalıdır. Ancak ağır bir tada sahip olduğu için yeşil çay, kekik çayı gibi çaylara eklenerek içmek daha iyi olur.

Funda yaprağı çayı tüketilerek 1 ayda 4-5 kilo verilebilir. Ancak her bitki çayında olduğu gibi funda yaprağı çayı da tek başına kilo verdirmez. Mutlaka vücuda uygun bir diyet ile desteklenmelidir. Kurumuş Funda yaprakları kaynatılmış suya eklenerek çay hazırlanabilir. Kaynar suya eklendikten sonra 15 dakika demlenmesi beklenir. Bekleme süresi tamamlanınca içilmeye başlanabilir. Funda yaprağı çayı 15 gün kullanıldıktan sonra bir hafta kadar ara verilmeli ve tekrar başlanmalıdır. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma ya da tansiyon gibi problemlere yol açabilir.

Funda yaprağı çayı hazırlanışı

500 ml klorsuz su kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak, içine 1 yemek kaşığı funda yaprağı eklenir. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra bal ile tatlandırılarak içilebilir. Günlük 2 fincanı geçmeyecek şekilde içilmelidir. Funda yaprağı çayı hem kurutulmuş yapraklardan hem de taze yapraklardan hazırlanabilir.

Funda yaprağı zararları

Funda yaprağı devamlı bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar ile beraber kullanılmamalıdır. Ameliyat olmuş ya da tansiyon, şeker, kan inceltici gibi hastalıklardan dolayı devamlı ilaç kullanan kişiler funda yaprağı çayı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Funda yaprağı çayının uzun dönem kullanılması karaciğer hasarına yol açabilir. İçeriğinde bulunan tanen adlı maddeye uzun süre maruz kalmak karaciğer ile alakalı sıkıntılara neden olabilir. Dolayısı ile 2 hafta kullanıldıktan sonra en az 1 hafta ara verilmesi gerekir.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı için yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle gebe ve emziren kadınlar funda yaprağı kullanmamalıdır. Funda yaprağı çayı kullanılacaksa da mutlaka doktor bilgisi dahilinde olmalıdır.

İdrar söktürücü, bağırsak hareketlerini arttırıcı etkisi olan funda yaprağı uzun süre kullanıldığında mide bulantısı, kusma ve tansiyona yol açabilir.

Uzun süre kullanıldığında bağırsak hareketlerini yavaşlatabileceği için kabızlığa yol açabilir. Normalde kronik kabızlık şikayeti olan kişiler funda yaprağı tüketiminden kaçınmalıdır.

Doğanın insanlara sunmuş olduğu diğer faydalı bitkiler gibi funda yaprağı da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bilinçli kullanıldığında her hangi bir zararı olmasa da düzensiz ve bilinçsiz kullanımlarda bazı yan etkilerine rastlanabilir. Bu nedenle bilinçli ve düzenli kullanıma özen gösterilmelidir.

Benzer Yazılar

Andızotu Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Sağlıklı Bir Kalp Sahibi Olmak İçin 7 İpucu

HayataRehber

D vitamini

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster