Dil Gelişimi

Gecikmiş Dil ve Afazi (Söz Yitimi) Nedir?

Gecikmiş Dil ve Afazi (Söz Yitimi)

Gecikmiş dil, çocuğun beklenen zamanda dilini geliştirememesi yaşıtlarına göre anlama ve anlatmada güçlük yaşaması olarak tanımlanır. Bu tanımlamada çocuğun yaşı ile dil gelişimi arasında bir paralellik dikkate alınır. Dili gecikmiş çocukların kelime dağarcığı sınırlıdır. Dillerinde anlatım noksanlığı, gramer ve söz dizimi yanlışları vardır. Arzu ve duygularını jest, mimik ve hareketlerle anlatmaya çalıştıkları, çevrelerindeki konuşmalara pek ilgi göstermedikleri, durmadan anlamsız sesler çıkardıkları, yalnız kalmaktan hoşlandıkları görülür.

Zihinsel gerilikler, uzun süren hastalıklar, çevresel etkenler, duygusal problemler gecikmiş dilin nedenleri arasında sayılabilir. Bozukluğun düzeltilmesi için problemin türünü ve ayrıntılarını bilmek, çocuğu konuşmaya istekli hâle getirmek, görsel ve sözel ifadelerin birlikte sunulduğu oyun etkinliklerinden eğitimde yararlanmak gerekir.

Afazi (söz yitimi) bozukluklar, beynin hasar görmesi sonucu oluşan iletişim bozukluğu olarak tanımlanır. Afazide dili anlama, kullanma yeteneği ve becerisi tam ya dakısmi hasar görmüştür. Afazi; beyin yapısında meydana gelen bir iletişim problemi olduğu için nörolojik kökenlidir.

Afazili bireylerin tanılanması ve sağlık durumlarının iyileştirilmesi tıp doktorları, bireyin dil özelliklerinin değerlendirilmesi, terapi programının belirlenmesi ve uygulanması konuşma ve dil uzmanları tarafından yapılır. Terapi esnasında ifade edici dile ve ağız egzersizlerine yönelik çalışmalar yapılır.

Çocuğun dil gelişimi değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucuna uygun hazırlanan program ile eğitim verilir.

Benzer Yazılar

Telegrafik Konuşma Nedir?

HayataRehber

Ses Bozuklukları

HayataRehber

Di̇l ve Düşünce Arasındaki Bağlantı Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster