Mikrobiyoloji

Gıda Mikrobiyolojisinde Önemli Maya Grupları ve Özellikleri Nelerdir?

Gıda Mikrobiyolojisinde Önemli Maya Grupları ve Özellikleri 

Mayalar çoğalmalarında da açıklandığı gibi, eşeyli veya eşeysiz çoğalma durumlarına göre Ascomycetes ve Deuteromycetes sınıfları içinde yer alan ökaryotik canlılardır.

Ascomycetes (sınıf) Askospor oluşturan mayalar
Protoascales (alt sınıf)
Endomycetales (takım)
Endomycetaceae (familya)
Saccharomyces (cins)
Zygosacchoromyces (cins)
Debaromyces (cins)
Debaromyces hansenii (tür)
Deuteromycetes (sınıf) Askospor oluşturmayan mayalar
Moniliales (takım)
Cryptococcaceae (familya)
Brettanomyces (cins)
Candida (cins)
Rhodotorula (cins) 75

Saccharomyces: Bu cins endüstride büyük önem taşıyan mayaları içermektedir. Doğada başta üzüm olmak üzere meyve ve sebzeler üzerinde çok yaygındır. Şekerleri fermente ederek alkol ve CO2 oluşturur. En önemli türü S.cerevisiae’dir.

Zygosacchoromyces: Osmofilik bir maya cinsidir. Şekerleri kuvvetli fermente eder. Reçel, marmelat, bal, melas ve şurup gibi şeker oranı yüksek gıdaların bozulmasına neden olur.

Debaromyces: Süt ve süt ürünlerinde en yaygın bulunan maya cinsidir. Salamura ve peynirlerin yüzeyinde kolayca gelişir, yoğurtta bozulmalara neden olur. Salamura edilmiş veya tuzlanmış et ve süt ürünlerinde, meyve suyu konsantrelerinde bozulma etkenidir.

Brettanomyces: Turşularda bozulmaya neden olur.

Candida: Hücreleri pigment içermez ve isminin anlamı ‘parlayan beyaz’dır. Bu cinsin üyeleri kefir, kakao, ve meyve sularının fermantasyonunda rol oynar. Suni bal üretiminde kullanılır. Bu cinsin bazı üyeleri taze kıyma, kanatlı etleri gibi ürünlerde yaygın olarak bulunur.

Rhodotorula: Doğada çok yaygın olan bu mayalar hava ve toz ile bulaştıkları için laboratuvardaki en büyük kontaminasyon kaynağıdır. Tereyağının yüzeyinde gelişir

Benzer Yazılar

Mucor Nedir?

HayataRehber

Küf Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

HayataRehber

Mikrobiyolojinin Kısa Tarihi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster