Yuksek Lisans

GMAT Nedir? Nasıl Başvurulur?

GMAT Nedir? Nasıl Başvurulur?

GMAT (Graduate Management Admission Test), işletme, yönetim, pazarlama vb. gibi sosyal içerikli bilimlerde yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlerin girmeleri gereken bir sınavdır. GMAT sınavı sadece İngilizceyi sonradan öğrenenlerin değil ana dili İngilizce olanların da girdiği akademik bir yetkinlik sınavdır. Bu bakımdan, GMAT sınavı Türkiye’de yapılan ALES sınavı ile benzerlik göstermektedir.

GMAT Sınavına Nasıl Başvurulur?

GMAT sınavına başvuru posta, fax veya Internet üzerinden yapılabilmektedir. Internet üzerinden GMAT sınavına başvurular www.mba.com sitesi üzerinden yapılmaktadır. Üyelik sistemiyle çalışan sitede, sınav başvurusu için adaylar kişisel bilgilerini girerek sınav tarihini ve yerini belirleyebilirler. Önemli bir nokta olarak, adayların kayıt esnasında belirtmiş oldukları kişisel bilgileri ile sınav günü yanlarında bulunan kimlik bilgilerinin aynı olması gerekmektedir. GMAT sınavına girecek adaylara sınava girmeyi düşündükleri tarihten en az 3 ay önce rezervasyonlarını yapmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü, özellikle hafta sonu için GMAT sınavına yoğun bir talep bulunmaktadır.

GMAT Sınav Merkezleri

GMAT sınavına ülkemizde sadece İstanbul ve Ankara’da girilebilmektedir. Türkiye’deki GMAT sınav merkezleri:

Pearsons Professional Centers – İstanbul: Süleyman Seba Caddesi, No:48, BJK Plaza, A Blok, Kat 1, Akaretler, Beşiktaş

Telefon No: 0 212 227 49 37

Dilko Ankara: Meşrutiyet Caddesi, Kok Çarşısı, No:2, Kat:7, Kızılay, Çankaya

Telefon No: 0 312 425 25 27

GMAT Ücreti ve GMAT Geçerlilik Süresi

GMAT Ücreti, tüm dünyada 250 Amerikan Dolarıdır. GMAT Sınavının geçerliliği 5 sene olarak belirlenmiştir.

GMAT Sınavı Zor mu?

GMAT, Matematik ve İngilizce dil bilgisini ölçen bir sınavdır. GMAT’in sayısal kısmı belirli bir çalışmadan sonra adaylara çok zor gelmemektedir.  Ancak, GMAT’in sözel kısmı belki de İngilizce’nin anadil olmaması bakımından Türk öğrenciler tarafından daha zor olarak algılanmaktadır.

GMAT Sınav Sonucunun Açıklanması

GMAT sınavının bitmesiyle resmi olmayan sınav sonucunuzu bilgisayar ekranınızda görebilirsiniz. Resmi sınav sonucunuz ise 20 gün içerisinde kesinleşir ve skorunuzu başvurduğunuz üniversiteler görebilir.

 

Benzer Yazılar

YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu Nedir?

HayataRehber

GRE Nedir? Nasıl Başvurulur?

HayataRehber

Referans Mektubu

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster