Yuksek Lisans

GMAT Sınav Formatı Nasıldır?

GMAT Sınav Formatı Nasıldır?

GMAT Sınav Süresi

GMAT sınavı CAT (computer adaptive test) yani bilgisayar başında gerçekleştirilen bir sınavdır. GMAT Sınavı dört ana kısımdan oluşmakta ve toplamda üç buçuk saat sürmektedir. GMAT sınavının içeriği şu şekildedir:

Analytical Writing Assessment (AWA): Bu kısımda, katılımcıya bir konu verilir ve katılımcı savunduğu düşünceyi destekler biçimde bir kompozisyon yazar. GMAT Sınavının AWA kısmı 30 dakika sürmektedir.

Integrated Reasoning (IR): Toplam 12 sorudan oluşan ve 30 dakika süren bu kısım grafik, tablo yorumlama ve benzeri sorularla katılımcının muhakeme ve sonuç çıkarma yeteneğini ölçmeye çalışmaktadır.

Quantitative: 75 dakika süren ve toplamda 37 sorudan oluşan bu kısım katılımcının matematiksel ve analitik problem çözebilme yeteneğini ölçmektedir.

Verbal: 41 sorudan oluşan Verbal kısmı 75 dakika sürmektedir. GMAT Sınavının Verbal kısmında bulunan sorular katılımcıların sözel İngilizce’ ye ne kadar hâkim olduğunu ölçmektedir. Verbal kısımda, cümle düzeltme, okuma pasajları ve muhakeme yapma becerisini ölçen sorular bulunmaktadır.

GMAT Sınavı Puanlaması

GMAT Sınavında AWA, IR, Quantitative, Verbal ve GMAT toplam sınav skoru olmak üzere toplamda 5 farklı başarı puanı bulunmaktadır. AWA ve IR skorları tek başlarına hesaplanmaktadır ve diğer 3 skorla herhangi bir ilişkileri bulunmamaktadır. Quantitative ve Verbal skorları ise birlikte değerlendirilerek GMAT toplam sınav skorunu oluşturmaktadır.

GMAT sınavı toplam skoru 200 ile 800 puanları arasında bulunmaktadır. GMAT sınavını alanların üçte ikisi ise bu puan türünden 400 ile 600 arasında puan almaktadır. Bu bakımdan, bilinen bir üniversiteden kabul alabilmek için 600 puanın üzerinde bir puan almak gerekmektedir.

GMAT AWA skoru 0 ile 6 arasında olup 0,5 aralıkla artmakta ve azalmaktadır. IR skoru ise 0 ile 8 aralığında bulunmakta ve birer aralıkla değişmektedir.

GMAT Taktikleri

İlk soruları doğru cevaplamaya çalışın. GMAT sınavında sorular verdiğiniz cevapların doğruluğuna göre zorlaşmaktadır. Dolayısıyla, ilk sorularda yanlış yapmanız kolay sorularda kalmanıza neden olacak ve bu sayede yüksek puan almanızı engelleyecektir.

GMAT sınavı Verbal kısmında son beş soru içerisindeyseniz, yapabileceğiniz en iyi tahmini yaparak bölümü bitirebilirsiniz. Çünkü son beş soruda ana hatlarıyla puanınız zaten belirlenmiştir.

GMAT Quantitative kısımda, son birkaç soruyu boş bırakmaktansa en iyi tahmini yaparak tüm soruları cevaplamaya çalışınız. Çünkü son birkaç soru kala Quantitative puanınız büyük bir oranda belirlenmiştir.

Her bölüme ayrılan zaman bellidir bu bakımdan zamanın çok önünden gitmek ve sınav bölümünü erken bitirmek size bir avantaj sağlamayacaktır. Bu bakımdan, iyi bir GMAT skoru için doğru bir zaman yönetimi gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Yüksek Lisans İçin Hangi Ülkeler Tercih Edilmeli?

HayataRehber

Tez Önerisi Nedir ?

HayataRehber

Tübitak Yüksek Lisans Burs Programı

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster