Göz Özel Gereksinimli Bireyler

Görme Engellilerde İletişim Ve Etkileşim Nasıl Olmalıdır?

Görme Engellilerde İletişim Ve Etkileşim

Bir görme engelliye rastladınız ve ona yardımcı olmak istiyorsunuz.

Önce nazik bir dille yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun.

Daha sonra ihtiyacı varsa yardım edin.Eğer görme engelli o anda ciddi bir tehlikeyle yüz yüze değilse, uzaktan komutlarla“Sağa git, sola git, düz git” şeklinde ona yardımcı olmaya çalışmayın. Çünkü butür ifadeler üst üste tekrarlandığında can sıkıcı hale gelir.

Eğer görme engelli bir kişiyle belli bir yere kadar birlikte yürüyecekseniz onun sizin kolunuza girerek yürümesi daha doğru olacaktır.

Onu kolundan, omzundan, belinden, elbisesinden çekiştirerek yardım etmeye çalışmayın.İniş çıkışlarda her defasında “İniyoruz, çıkıyoruz” demenize gerek yoktur.İniş çıkışlara bir adım kala yavaşlamanız yeterlidir.

Bu şekilde iniş veya çıkışa geldiğini kolayca hissedebilir.Görme engelli kişiye oturacağı bir yeri gösteriyorsanız “Şuraya oturun, buraya oturun” şeklinde tarif etmeyin.

Mümkünse elinden tutarak oturacağı sandalyenin arka kısmına dokunmasını sağlayın.

Bir arabaya veya taksiye binmesinde yardımcı olurken de aracın kapısının ön veya arka kapı olduğunu belirtmeniz yeterlidir.

Görme engelli bir kimseye herhangi bir içecek ikram ederken eliyle çarpıp dökmemesi için “Çayınızı veriyorum, suyunuzu veriyorum” şeklinde önceden söyleyin. Mümkün ise fincanı eline değdirin.

Çay,kahve, su gibi içecekleri masanın kenarına çok yakın yerlere koymayın.

Görme engelli bir kişinin elbisesi üzerinde bir leke varsa onu kendisine uygun bir ortamda uygun bir dille söylemekten çekinmeyin, parmağını o lekenin üzerine koyarak yerini
gösterin.

Diğer insanlara nasıl hitap ediyorsanız görme engelli bir kişiye de aynı şekilde hitap edin.

Onunla küçümser tarzda bir ses tonuyla konuşmayın. Sanki işitme güçlüğü varmış gibi yüksek sesle hitap etmeyin

Benzer Yazılar

Snellen Testi Nedir?

HayataRehber

Işığın Gözde Kırılması Nelere Bağlıdır?

HayataRehber

Akomodasyon Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster