Nedir?

Göz yanılması nedir?

Göz yanılması nedir?

Gözümüzle algıladığımız görsellerin nesnel gerçeklikle uyuşmaması durumudur. Göz yanılmasının diğer adı optik illüzyon olarak geçse de bazı kaynaklarda görsel illüzyon olarak da anılmaktadır. Normal şartlarda göz sayesinde toplanan ve işlenen bilgiler, normal şartlarda çalışan uyaran kaynağındaki fiziksel ölçümle uyuşmadığında algı bozukluğu göz yanılmasını meydana getirmektedir.

Gözün normal çalışma işlevlerine bakıldığında, saniyelik süreçte 25 ile 30 görüntü karesi yakaladığı ve bu görüntüleri anında beynimize ilettiği bilinmektedir. Bu iletimin bu kadar hızlı olması, gördüğümüz görüntülerin devamlı olarak devinim halinde olması; görüş pozisyonumuzda bir tersliğin yaşanmamasına ve her an her şeyi yakalayabilmemiz izlenimine kapılmamıza olanak sağlamaktadır.

Göz yanılması nedenleri nelerdir ?

Görme konusunda uzmanların ortak görüşü asıl önemli noktanın görmek değil görülen şeyin algılanması olduğu noktasında hem fikir olmuşlardır. Görülen nesnenin tam olarak ne olduğunu anlayabilmek karmaşık bir beyinsel fonksiyondur. Bazı durumlarda ışık yansıması olduğunda, yanılma durumu yaşandığında veya renklerin karışması durumunda görme duyusunda da yanılsamalar meydana gelebilmektedir.

Bir kişide herhangi bir görme bozukluğu bulunmuyorsa ve gözü normal şartlarda sağlıklı bir şekilde görme fonksiyonunu yerine getirebiliyorsa, bir yerde bir ışık yansıması yaşandığında renkler birbirine karışacağı için bakış mesafesinde sanki orada olmayan bir şeyi görme hissine kapınılması normaldir. Sonuç olarak görme göz yanılması, sağlıklı çalışan gözlerde anlık olarak bakılan noktada, ortam şartlarına ve anlık şartlara göre değişebilecek bir yanılgı biçimidir.

Baktıkça hareket eden göz yanılmaları

Özellikle internet ortamlarında sıklıkla karşılaşabildiğimiz gözü aldatan görüntüler, görme hilesinden başka bir özelliği olmayan yapıtlardır. Ancak bunun beraberinde de her ne kadar çok bir albenisi olmadığı söylense de bu görsellerin oldukça bakılması zevkli ve şaşırtıcı görseller olduğu konusunda da bireyler fikir birliğine varmaktadır.

Bu tip yanılsamaların yanında bir de fizyolojik yanılsamalardan bahsetmek mümkündür. Bir görselim aşırı derecede parlak ışıklar barındırması, aşırı uzun ve değişik desenlere sahip olması; konum açısından farklı, hareket açısından farklı, renk açısından farklı; kısacası yarattığı uyarım açısından gözün alışık olduğu klasik görüntülerden çok daha farklı bir durumla karşı karşıya kalındığında fizyolojik yanılsamadan bahsetmek mümkün olmaktadır.

Bu tip durumlarda bakılan her hangi bir yüzeyin ya da nesnenin üzerindeki desenlerin ilk bakışta algılanamaması, parlaklığının dikkati ve algıyı dağıtması, renginin ilk bakışta algılanamaması veya hareket kabiliyetinin çözülememesi gibi durumlar hem göz üzerinde hem de otomatikman gözden beyin üzerine aşırı derecede uyarım yarattığından algıda bozukluk kaçınılmaz olarak meydana gelmektedir.

 

Benzer Yazılar

Alfa Bozunması (α decay) Nedir?

HayataRehber

Wps nedir?

HayataRehber

Sönme Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster