goz-1-min
Sağlık

Gözleri kurutan 6 neden

Gözleri kurutan 6 neden

Bulanık görme, batma ve yanmaya neden olan göz kuruluğunun pek çok nedeni var. En büyük etken ise su yerine çay-kahve içmek. 

Gözyaşının göz sağlığı açısından önem taşıdığını biliyor muydunuz? İçindeki koruyucu maddelerin göz yüzeyi için bariyer oluşturduğunu ve gözyaşı azaldığında savunma mekanizmasının bozulmaya başladığını? Peki ya gözyaşı üretiminde azalmaya yaz faktörleri, klimalı ortam, göz makyajını temizlememe hatta sıvı ihtiyacınızı su yerine çay ve kahve ile karşılamanın da yol açabildiğini biliyor muydunuz? 

KÖRLÜĞE SEBEP OLABİLİR

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca, yaz aylarında gözyaşı kuruluğu şikayetinin artığını belirterek “Gözyaşı kuruluğu; gözlerde batma, yanma, kızarıklık, acıma, kaşıntı ve bulanık görme gibi şikâyetlere neden oluyor. Az su tüketip sıvı ihtiyacını bir de çay ve kahve ile karşılamak da göz kuruluğuna davetiye çıkarıyor” diyor. Basit önlemler alarak, körlüğe kadar gidebilecek ciddi sorunları önlemenin mümkün olacağını vurgulayan Dr. Evren Baca, şikayetlerin devam etmesi halinde ise uzmana görünmek gerektiğini söylüyor. Dr. Baca, göz kuruluğuna yol açan 6 etkeni ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Bilgisayar 

Günümüzün vazgeçilmezleri bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar göz sağlığımızı tehdit ediyor. Uzun süre ekrana bakmak gözleri kurutuyor. Ekran başında çalışırken gözlerin dinlenmesi ve ıslanması için göz kırpma sayınızı artırın ve 20 dakikada bir 20 saniye gözünüzü ekrandan uzaklaştırın. 

Klimalı ortam

Klima, ortamdaki nem oranını düşürdüğü için gözleri kurutuyor. Rezidans tipi binalarda bu problem daha sık karşımıza çıkıyor. Bu durumda klima sisteminin nem düzenleyici tipte olması veya ortamın ayrıca neminin artırılması gerekiyor. Buna rağmen şikayetiniz devam ederse suni gözyaşı ile gözün nemini takviye edebilirsiniz. 

Güneşten korunun 

Güneş ultraviyole ışınları nedeniyle göz yapılarına zarar verebiliyor. Sıcaklık nedeniyle gözyaşının çabuk buharlaşmasına neden olmasının yanında, ultraviyole ışınları katarakt ve sarı nokta hastalığına da neden oluyor. UV blokajlı güneş gözlüğü kullanmak çok önemli. Ayrıca şapka kullanımı da gerek yetişkin gerekse çocuklarda ihmal edilmemeli. 

Klorlu suya dikkat

 Tuzlu su, göz yüzeyinin ve gözyaşının doğal yapısının bozulmasına neden oluyor. Havuz ise klor nedeniyle daha da zararlı. Klor göz yüzeyine toksik etki yapıyor. Denize veya havuza girerken mutlaka gözlük kullanın. Gözde kızarıklık ve çapaklanma olursa mutlaka bir göz doktoruna başvurun. 

Kahve yerine su için 

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca “Bol su içmek göz kuruluğunu önlemede büyük fayda sağlıyor. Özellikle buharlaşmanın yoğun olduğu ve göz kuruluğunun arttığı yaz döneminde yeterli sıvı tüketmemek, sıvı ihtiyacının çay ya da kahveyle karşılanabileceğini düşünmek, göz kuruluğunu artırarak göz sağlığına da zarar veriyor” diyor. 

Benzer Yazılar

Sigarayı bırakmak için 10 neden

HayataRehber

Meniere Hastalığı Nedir?

HayataRehber

Alzheimer Hastalığının İlk Belirtisi Unutkanlık Değil

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster