Yuksek Lisans

GRE & GMAT ve ALES Eşdeğerliği

GRE & GMAT ve ALES Eşdeğerliği

GRE GMAT Sınavları

GMAT ve GRE sınavları İngilizce dilinin konuşulduğu ülkelerde yüksek lisans ve doktora yapabilmek için geçilmesi gereken sınavlardır. Ayrıca GRE ile GMAT sınavları ülkemizde ALES‘e (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) eşdeğerdir. İki sınavda aynı amaca hizmet eden İngilizce ve mesleki becerileri ölçmeye çalışan sınavlar olsa da hangi sınava girilmesinin gerektiği adayların kafasında karışıklıklara sebep olmaktadır.

GRE mi? GMAT mi?

GMAT sınavına genel olarak işletme ve benzeri eğitimler için, GRE sınavına ise diğer branşlarda yapılacak yüksek lisans ve/veya doktora programları için girilmektedir. Buna karşın günümüzde çoğu işletme fakültesi artık GRE sınavını da kabul etmektedir. Bu durumda GRE ve GMAT ’in karşılaştırmalı olarak incelenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir:

GRE’de bilinmesi ve öğrenilmesi gereken kelime miktarı çok daha fazladır. GRE sınavının temel zorluğu yoğun kelime bilgisine gereksinim duyulmasıdır.

GRE sınavında iki adet kompozisyon yazmak gerekirken, GMAT’ te bir adet kompozisyon yazılmaktadır.

Sözel ve sayısal beceriler ile veri yorumlama kabiliyetini aynı potada eriten Integrated Reasoning (IR) kısmı sadece GMAT’te bulunmaktadır. IR, sınava girenler tarafından kolay görülmemektedir.

GMAT’ nin matematiği GRE matematiğine göre daha zordur.

GMAT skoruyla daha dar alanda ve genelde işletme okullarına başvuru yapılırken GRE skorunun başvuru yelpazesi daha geniştir.

GRE General Test sınavı 185 $; GRE Subject Test Sınavı 150 $; GMAT Sınavı ise 250 $’dır.

GMAT’ in sadece işletme vb. okullarda geçerli olması bakımından daha dar bir başvuru yelpazesi bulunmaktadır.

GMAT ile GRE sınavlarının ikisinin de kendisine göre avantajlı yönleri bulunmaktadır. Bu bakımdan, GRE ile GMAT tercihinde temel kriter adayın kendi öz niteliklerine hangi sınavın daha uygun olduğunu düşünmesidir.

GRE, GMAT Sınavlarının ALES Denkliği

GRE ile GMAT sınavları artık Türkiye’deki üniversiteler tarafından da kabul görmeye başlamıştır. Ancak bu durumda, GMAT ile GRE sınavlarının ALES Denkliği gündeme gelmektedir.

Benzer Yazılar

ALES Tarihleri

HayataRehber

ALES Kaç Yıl Geçerli? (Yıllara Göre ALES Geçerlilik Süresi)

HayataRehber

IELTS Nedir? Nasıl başvurulur?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster