Yuksek Lisans

GRE Nedir? Nasıl Başvurulur?

GRE Nedir? Nasıl Başvurulur?

GRE, açılımıyla “Graduate Record Examination”, yurtdışındaki üniversitelerde sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyenlerin girmesi gereken bilgisayar destekli (Computer- based Test) veya yazılı olarak (Paper-based) gerçekleştirilen bir sınavdır.

GRE Sınavı Başvurusu

GRE Sınavı Başvuruları telefon veya posta vasıtasıyla yapılabilse de en yaygın başvuru şekli internet (www.ets.org/gre) üzerinden yapılmaktadır. Üyelik sistemiyle çalışan web sitesinde, sınav başvurusu için adaylar kişisel bilgilerini girerek sınav tarihini ve yerini belirleyebilirler. GRE sınavına girecek adaylara sınava girmeyi düşündükleri tarihten en az 3 ay önce rezervasyonlarını yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü, özellikle hafta sonu için GRE sınavına yoğun bir talep bulunmaktadır.

GRE Sınav Merkezleri

GRE Sınavı General Test ve Subject Test olarak ikiye ayrılmaktadır. Türkiye’de, GRE General Test, bilgisayar tabanlıyken; GRE Subject Test yazılı olarak gerçekleştirilmektedir.

GRE General Test Sınav Merkezleri (Computer-Based):

GRE İstanbul Sınav Merkezi: Bilge Adam, Zeytinlik Mahallesi, Fişekhane Caddesi, No:14, Bakırköy / İstanbul

GRE İzmir Sınav Merkezi: Türk Amerikan Derneği (TAA), Alsancak, 1379 Sokak, No: 39, İzmir

GRE Ankara Sınav Merkezi: Türk Amerikan Derneği (TAA), Cinnah Caddesi 20, Kavaklıdere, Ankara

GRE Subject Test Sınav Merkezleri (Paper-Based):

GRE Ankara Sınav Merkezi: Türk Amerikan Derneği (TAA), Cinnah Caddesi 20, Kavaklıdere, Ankara

GRE İstanbul Sınav Merkezi: Robert Kolej, Kuruçeşme Caddesi 87, Arnavutköy, İstanbul

Not: GRE Subject Test sadece paper-based olarak yapılmaktadır.

GRE Sınav Tarihleri

GRE General Test (Computer-Based) sınavı için ets.org sitesine bakarak mevcut rezervasyon durumuna göre sınav tarihinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. GRE General Testine haftanın her günü girilebilmektedir.
GRE Subject Test (Paper-Based) sınavı ise bir yıl içerisinde sadece Eylül, Ekim ve Nisan ayları olmak üzere üç defa olmaktadır.

GRE Sınavı Ücreti ve Geçerlilik Süresi

GRE Sınav Ücreti Subject Testi için dünya genelinde 150 dolardır. GRE Subject Testinin geçerlilik süresi sınava girilen günden sonraki beş senedir.

GRE General Testi’ nin dünya genelindeki başvuru ücreti 185 dolar iken geçerlilik süresi de Subject Test’te olduğu gibi beş senedir.

Benzer Yazılar

Tez Önerisi Nedir ?

HayataRehber

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Tez Arama

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster