Anne

Hamilelikte Nasıl Yatılmalı?

Hamileliğinizin erken dönemlerinde yana dönerek uyuma alışkanlığını geliştirmeniz size ilerisi için baya yardımcı olacaktır.

Son dönemlerde ise dizlerinizi kendinize çekerek yan dönüp yatmak oldukça rahat bir pozisyondur.Ayrıca bu yatış şekli kirli kanı vücudunuzun alt kısmından kalbe taşıyan büyük toplardamar üzerindeki baskıyı azaltarak dolaşımı kolaylaştırır.Özellikle sola dönük yattığınızda bu etki daha belirgin olur.Ve sola döndüğünüzde rahim de sola kayacağından karaciğeriniz üzerindeki baskı azalır ve rahatla hissi verir.

Gece uyandığınızda sırt üstü yatma pozisyonunda iseniz korkmayın.Normaldir ve bunu kontrol etmeniz beklenmez.Yani bir ağrı hissetmedikçe paniklemeyin.

Hamilelik döneminde rahat ve kaliteli bir uyku uyuyabilmeniz için özel olarak tasarlanmış hamile yastıkları kullanabilirsiniz.(Örneğin; Shuma Hamile Yastıkları)

Kola, kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri diyetinizden uzak tutmaya çalışın. Özellikle öğleden sonra ve akşam bu tür içecekleri tüketmemeye gayret gösterin.* Yatmadan 2-3 saat önce sıvı alımınız azaltın. Ancak gün içinde yeterli sıvı almaya özen gösterin. Benzer şekilde yatmadan önce ağır yemekler yemeyin. Bulantınız varsa ve bu bulantı sizi uykudan uyandırıyorsa yatmadan hemen önce kraker türü besinler yiyebilirsiniz.

Uyku saatlerinizi belirleyin. Yatağa alışkın olduğunuz saatten daha geç gitmeyin.* Düzenli olarak egzersiz yapın ancak yatmaya yakın zamanlarda egzersiz yapmayın.

Yatağa gitmeden önce rahatlatacak bir şeyler yapın. Ilık bir duş ya da bir bardak süt içmek gibi…

Geceleri bacak krampları ile uyanıyorsanız yatmadan önce iyice gerinin. Yeterli miktarda kalsiyum almaya dikkat edin. Doktorunuzla kalsiyum ilaçları alıp alamayacağınızı görüşün.

Eğer gece uyanırsanız ya da uykuya dalamaz iseniz kendinizi zorlamayın. Kalkıp ev içinde biraz dolaşın ya da kitap okumak gibi uykunuzu dağıtmayacak bir şeyler yapın, müzik dinleyin, televizyon seyredin, internette dolaşın. Hoşunuza giden ve sizi rahatlatan bir şeyler yapın. Eğer mümkünse gün içinde uyku açığınızı kapatmak için 30-60 dakikalık şekerlemeler yapın. 

Benzer Yazılar

Bebeklere Nasıl Müzik Dinletilir?

HayataRehber

Bebeğinizin Doyduğunu Nasıl Anlarsınız?

HayataRehber

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster