Sağlık

Hatalı Nefes Almak Sağlığı Nasıl Etkiler?

Hatalı Nefes Almak Sağlığı Nasıl Etkiler?

Nefes almanın sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Bu yazıda bunun nasıl olduğunu öğrenin ve doğru nefes alma tekniklerini anlamak için gereken ilhamı alın. Nefes almanın amacının ne olduğu ortada: kan akışımıza, hayati organları desteklemek için gerekli olan oksijeni vermek.

Dokularınızın sağlığı, oksijenasyon işlemine bağlıdır. Bu nedenle, hatalı nefes alıp vermek zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Vücudun otomatik bir eylemi olmasına ve dolayısıyla basit görünmesine rağmen, pek iyi nefes almadığımız birçok durum vardır.

Örneğin, yamuk bir septum nedeniyle yanlış nefes aldığımız zamanlar olabilir. Bununla birlikte, alışkanlık ya da stresli bir yaşam ritmine maruz kalmak da hatalı nefes almaya yol açabilir.

Nasıl hatalı nefes alıp verebiliriz?

Üç nefes alıp verme türü vardır: abdominal (karından), interkostal (kaburgalardan) ve bukkal (ağızdan) nefes alma. En uygun solunum şekli ilkidir, diğer ikisi ise zorluklara neden olabilir.

Bununla birlikte, üç türün arasından bukkal solunumun en zararlı tür olduğunu belirtmeliyiz. Çünkü ağızdan yapılan solunum sırasında burun havayı süzmemekte ve sonuçta zararlı organizmalar vücuda girmektedir.

Hatalı nefes alma işleminin sonuçları nelerdir?

1. Kötü uyumak

Uyurken iyi nefes almadığımız zaman, beynimiz yeterince oksijen almaz, bu nedenle derin bir uykuya girmek zorlaşır.

Aslında, normalde hatalı nefes alıp veriyorsanız, birden fazla uyanıp kendinizi yorgun hissedeceksiniz.

Bu zayıflığa ek olarak, sabahları baş ağrısı ya da öğleden sonra ve akşama kadar uzayan baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu baş ağrıları, gün içinde savaştığımız bir acıya dönüştüğünde gündelik aktivitelerimizi yerine getiremez oluruz.

2. Halsizlik

Oksijen vücudumuz için benzin gibidir. Kalitesi düşük olduğunda vücut dokularını ve kaslarını aşırı derecede kullanmak zorunda kalırız. Bu nedenle, günün sonunda, o kadar yorgun oluruz ki bu halsizlikten kurtulamayız.

3. Depresyon

Doğal olarak, sürekli bir bitkin halde olmak hayatınızın tüm alanlarını etkiler.

Bir yandan, iş yerinde konsantrasyon sorunları yaşarsınız, öte yandan, sadece dinlenmek istediğiniz için arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmek istemezsiniz.

Zayıf iş performansı ve sosyal yaşam eksikliği benlik saygısını ve özgüveni olumsuz yönde etkileyecektir. Bu, zamanla sürekli az ya da çok bir depresif ruh hali yaşamanıza neden olabilir. Bütün bunlar, hatalı nefes almaktan kaynaklanır.

4. Bağışıklık sisteminin bozulması: daha savunmasız olursunuz

Zihinsel sağlığın bedensel savunma sistemleri üzerinde yarattığı etkilere ek olarak, hatalı solunum bağışıklık sistemini doğrudan etkiler. Bunun nedeni, aldığınız oksijenin nitelik ve nicelik açısından yetersiz olmasıdır.

Bu anlamda virüsleri, enfeksiyonları veya hastalıkları çekmek için daha hassas olursunuz. Bunlar gündelik görevlerinizi tutarlı bir şekilde yapmanızı önler. Bunları yerine getirmek için zorlaşan o kabiliyetlere ihtiyacınız vardır.

5. Kardiyovasküler riskler

Hatalı nefes aldığınız zaman, kalbiniz yeterli enerjiye sahip olmadığı için kendisini aşacaktır. Aynı zamanda, istenmeyen maddeleri içeren ve kendisini olumsuz etkileyecek olan kanla çalışmak zorunda kalacaktır.

Bu yüzden, hatalı nefes almak dolaşım sistemini olumsuz etkiler.

Bunun nedeni, arterlerimizde ve damarlarımızda dolaşan kanın yoğunlaşması ve tıkanıklığa yol açmasıdır. Bu durum, varisli damarlar ve diğer damar problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gastrointestinal Sorunlar

Sindirim sistemi, besleyici olan maddeleri, zararlı maddelerden ayırmaktan sorumludur.

Hatalı nefes alma durumunda, bu sistem tatmin edici bir performans göstermez, çünkü çalıştırmak için kullandığı kan kalitesiz olacaktır.

Bu, hiatus hernisine, hava yutmaya ya da kronik gastrit riskini arttırır.

Gördüğünüz gibi, hatalı nefes alıyorsanız, bunu değiştirmek için harekete geçmeniz oldukça önemli.

Hayatımızın diğer yönlerinden farklı olarak, bu sorunun çözülmesi kolaydır. Günümüzde, vücuda klaviküler nefes yoluyla oksijen vermeye dayanan birçok meditasyon ve alternatif terapi kursu bulunmaktadır.

 

Benzer Yazılar

Eksuda Nedir?

HayataRehber

Deniz suyunun insana yararları

HayataRehber

Arınarak Tazelenin

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster