Psikoloji

Hayatın Gerçekleri Yoktur; Hayatınızın Gerçekleri Vardır

Hayatın Gerçekleri Yoktur; Hayatınızın Gerçekleri Vardır

Hayatın gerçekleri denince aklınıza ne geliyor? Çok az insanın aklına; keyif, huzur, mutluluk, bolluk-bereket, aşk gelir. Nedense hayatın gerçekleri denince akla, çoğunlukla, zor yaşam standartları, parasızlık, sadakatsizlik-ihanet, huzursuzluk, zor bir hayat gelir. Bunun tam tersini düşünen insanlara da çeşitli yakıştırmalarda bulunurlar; Poliyannacılık oynuyor, hayal dünyasında yaşıyor, gibi… Halbuki hayatın gerçekleri değil, hatınızın gerçekleri vardır.

Burada anlatmak istediğimiz şey, hayata bakış açınızın tüm gerçekliğinizi oluşturmasıdır. Hayata bakış açınız, hayat gerçekliğinizi yaratır ve bunun sizden başka mimarı yoktur. İsterseniz çok aşık olacağınız bir ilişkinin içinde ihaneti, aşksızlığı, huzursuzluğu yaşayabilir, isterseniz dünyanın en mutlu insanı olabilirsiniz. Bakış açınız ve hayatı gören gözleriniz çok önemlidir. Hayata nasıl bakıyorsanız, o size öyle görünecektir. 

Hayatın gerçekleri denince akla hep kötü şeylerin gelmesi, kurbanlık rolünün bulaşıcı bir virüs gibi kapılması en rahat ve kolay alışkanlık olmasıdır. Şikayet etmek, ağlamak, eleştirmek seçilebilecek en kolay yoldur ve hayata bu şekilde bakan insanların bolluğu neticesinde oldukça bol malzemeye sahiptir. Mutlu olmak, Polliyannacılık oynamak, bu tarz insanların tam olarak hedef aldığı yaklaşımlardır. Oysa hayatta asla tek bir gerçek yoktur. İnsanların en odaklı, yoğun bir şekilde inandığı inançlar ve bakış açıları vardır.

Hayatınızın gerçeğinin ne olacağı size bağlıdır. Şartlarınız kötü olabilir ancak emin olun ki yine de şükredeceğiniz çok fazla şey mevcuttur. Halinize şükrederek mutlu olmak, yetinmek anlamına gelmez. Bu yaklaşım, hayatın gerçekleri başlığı altında sizi daha huzurlu bir bakış açısına taşır. Şartlarınızdan ötürü aşırı depresif bir duruma girdiğinizde, bunun size hiçbir katkısı olmayacağı gibi çözüm için de enerjisi olmayacaktır. Her gerçeklik sizin gerçekliğiniz olabilir. İçinizdeki mutsuzluk da mutluluk da doğrudur; mesele, sizin hangisini seçeceğinizdir. Siz, hangi gerçekliği seçiyorsunuz? Bir bakın, gerçekten başka hiçbir gerçeklik yok mu? 

Benzer Yazılar

Dirençli depresyona çözüm: Ketamin

HayataRehber

Tatil sonrası iş sendromu da neymiş

HayataRehber

Özgül Öğrenme Bozukluklarının Tanı Özellikleri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster