Bitkilerin faydaları

Hint yağının yararları nedir?

Hint yağının yararları nedir?

Kabızlık başta olmak suretiyle, cilt güzelliği, cilt nemlendiricisi, saçkıran, saç dökülmesi ve saçlarda kepek oluşumu şeklinde birçok hastalık için kullanılabilir. Ek olarak migren, güneş yanığı, bayanların tane döngüsündeki aksamalar (menstrüel bozukluklar) için yararlı bir yağ olması da hint yağı (kastor yağı) yararları arasındadır.

HİNT YAĞININ (KASTOR YAĞI) CİLDE FAYDALARI :

  • Sivilceler, akneler her insanın canını sıkar. Güzel bir görünüme kavuşmak için birçok yol denenir. Bilhassa kış aylarının başladığı şu günlerde, rüzgar cildimizi kurutur ve nemlendiriciye gerekseme duyarız. İşte sivilce ve aknelerin bir an ilkin geçmesi yada cildin kolayca nemlendirilmesi, cilt çatlaklarının giderilmesi için hint yağı bulunmaz bir formüldür.
  • Ellerinizde çıkan siğillerden şikayetçi misiniz? Siğiller asla anlamadan, aniden bilhassa ellerde oldukça sık bir halde çıkabilir. Ellerde oluşan siğiller zaman içinde kişileri rahatsız eder. Ellerdeki siğiller şeklinde ayaklarda oluşan mantarlar da hastalık vericidir. Siğil, ayak mantarı yada vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan çıbanlar için de hint yağı kullanılabilir.
  • Cildi nemlendirmesi, çatlakları gidermesi, sivilce ve akneleri yok etmesi, siğil yada ayak mantarına iyi gelmesi için hint yağı ile şu formül uygulanır: Bir parça pamuk alınarak top haline getirilir. Hint yağına batırılır. Uygulamak istenilen bölgeye yağlı pamuk sürülür. Mesela elinizdeki siğiller için şifa bulmak istiyorsanız elinize, ayağınızdaki mantar için şifa bulmak istiyorsanız ayağınıza sürebilirsiniz. Yağı sürdüğünüz bölgeyi bir saat yıkamayın, böylece o bölge yağı iyice emecektir. Bir saat sonrasında sudan geçirin. Sabah ve akşam olmak suretiyle günde iki kez uygulayın.
  • Cildi yumuşatır, nemlendirir ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Cildi güzelleştirmesi de kastor yağı yararları arasındadır.

SAÇKIRAN İÇİN HİNT YAĞI:

  • Saçlarınızın dökülüyorsa ve saçkıran olmaktan korkuyorsanız saç dökülmesi yada saçkıran için de bu şifalı yağı uygulayabilirsiniz. Tertipli uygulandığında saçkıranı azalttığını görmüş olacaksınız. Saçkıran tedavisi için 2 çay kaşığı hint yağı ile 4 çay kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Bir pamuk yardımıyla karıştırdığınız yağları saçkıran olan bölgeye sürün. Sonrasında yağları sürdüğünüz bölgeyi bir bez ile örtün. Bu karışımı gece uygulayın ve sabah ılık su ile sudan geçirin. Tüm gece bekletmek yararlı olacaktır. Ek olarak saçkıran geçene kadar aynı işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.

Hint Yağı

SAÇLARINIZIN KOLAY UZAMASI VE KAŞLARINIZIN SIKLAŞMASI İÇİN:

  • Saçkıran oluşması haricinde saçlarınızın kolay uzamasını, saç tellerinizin kalınlaşmasını istiyorsanız hint yağı kullanabilirsiniz. Saçların naturel olarak, kendiliğinden uzaması, saç tellerinin daha kalınca olması için her gün saç diplerine 6 dakika süresince bir miktar hint yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu şifalı yağ bununla beraber saçlardaki kepek oluşumunu da engeller. Kaşlarınızın daha kalınca olması ve aralarında kaş çıkması için de bir miktar pamuğa birkaç damla hint yağı damlatın ve kaşlarınıza sürerek birkaç dakika masaj yapın. Zaman içinde kaşlarınızın kalınlaştığını farkına varacaksınız.

TIRNAKLARIN KIRILMAMASI İÇİN:

  • Bilhassa hanımlar tırnaklarının kırılmasından rahatsız olur ve bakımlı tırnakları olmasını ister. Hint yağı muhteviyatında tırnak bakımına katkıda bulunan E vitamini bulundurur. Eller ve tırnaklar hint yağı ile ovularak masaj yapılırsa zaman içinde tırnaklar daha bakımlı görülür ve tırnak kırılmaları azalır. 2-3 ay süresince bu işleme devam edilmelidir.

ROMATİZMA, KAS VE EKLEM AĞRILARINA KARŞI:

  • Romatizma şeklinde kronik hastalık birçok şahıs için can sıkıcıdır. Vakit zamanda çeşitli sebeplerden oluşan kas ve eklem ağrılarını geçirmek için çeşitli çareler ararız. Hint yağı kullanımı ile bilhassa dizlerde ve bacaklarda oluşan kas, eklem ağrılarını hafifletmek mümkündür. Bir parça bezi hint yağına batırın, yağlı bezi ağrıyan bölgeye koyun, üstüne sıcak su torbası da koyun ve bir saat civarında beklemeye alın. Bu şekilde kan dolaşımınız artacak, ağrıyan bölgedeki ağrı geçerek, rahatlamanızı elde edecektir. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz. Sıcak su torbası koymadan da aynı işlemi uygularsanız gene pozitif yönde sonuçlar elde etmeniz mümkündür ve ağrılarınız geçecektir.

KABIZLIĞA KARŞI HİNT YAĞI:

  • Kabızlık, sindirim sistemi sorunları birçok problemi de bununla beraber getirebilir. Kabızlık için hint yağı kullanılabilir. Eğer tertipli ilaç kullanmıyorsanız yada herhangi bir rahatsızlığınız yoksa günde bir çay kaşığı saf hint yağını içerek kabızlığa deva bulabilirsiniz. 3 gün süresince bu şifalı yağı bir çay kaşığı içebilirsiniz. Fakat tertipli ilaç kullanıyorsanız yada herhangi başka bir rahatsızlığınız var ise hint yağı içmeden ilkin ne olursa olsun doktorunuza danışmalısınız. Ek olarak 3 günden fazla bu yağı içmemelisiniz. Aksi takdirde yan etkisinde bırakır olarak kusma, mide bulantısı, ishal yada zehirlenme görülebilir.

HİNT YAĞI NEDİR? NASIL ELDE EDİLİR?

Hint yağı senelerdir birçok ülkede malum ve kullanılan bir yağdır. Devletimizde de son zamanlarda popüler olmuştur. Latince adı Ricinus communis olan Hint bitkisinden elde edilmiş bir yağdır. Hint bitkisinin tohumları preslenir ve böylece bu şifalı yağ elde edilir. Bu şifalı yağ bilhassa Hindistan ve Afrika’da yoğun olarak kullanılır. Senelerdir tıp alanının birçok kısmında kullanılmıştır. Bilhassa kabızlık için kullanımına başlanmış, sonrasında cilt bakımı, güzellik yada kemik ağrıları için de kullanılmıştır. Oldukça kuvvetli ve hoş olmayan bir tadı vardır, sadece günümüzde sabun, kozmetik, ilaç, kumaş (tekstil), masaj yağları yapımı şeklinde birçok sektörde kullanılır.

HİNT YAĞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tertipli ilaç kullanıyorsanız, apandisit, bağırsak tıkanıklığınız var ise yada kronik bir rahatsızlığınız var ise ne olursa olsun hint yağı kullanmadan ilkin doktorunuza başvurmalısınız. Ek olarak hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanmadan ilkin de ne olursa olsun doktora başvurulmalıdır. Aşırı kullanımı ishal, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı yada zehirlenmeye sebep olabilir. Herhangi bir bölgeye oldukça oranda uygulamadan ilkin vücudunuzdaki minik bir bölgede kullanarak hint yağına alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ağızdan almadan ilkin de aldığınız hint yağının ambalajı üstünde ağızdan alınabilir olduğununa dair yazı bulunmalıdır.

Benzer Yazılar

Pazının faydaları nelerdir?

HayataRehber

Kereviz faydaları nelerdir?

HayataRehber

Antep fıstığının faydaları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster