Nedir?

Hip Hop Müzik Nedir?

Hip Hop Müzik Nedir?

Hip hop, 1970’li yılların sonunda altyapısını tamamlayan ve bir sosyo-kültürel kimlik olarak ortaya çıktığında Amerika’yi baştan aşağı kasıp kavuran, kelime olarak ‘kalça atmak – kalça sektirmek’ anlamina geliyor.

Kelime olarak bu kadar basit bir anlamı olan hiphop’ ın Amerika’ yı aşıp bütün dünyayı etkisi altına almasının altında yatan neden kelime anlamı değil; yaşama karşı takındığı tavırdan kaynaklanmaktadır.

Hip hop, Amerika’da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşıyan zencilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Break dansını ve Dj’liği içermektedir.

Hiphop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür. Günümüzde bazı kişiler tarafından Rap ve Hiphop sözcükleri eş anlamlıymış gibi kullanılmakta. Fakat rap bir müzik tarzı, Hiphop ise bu müzik tarzını da içerisinde bulunduran bir kültür, bir yaşam biçiminin adıdır.

Çok yanlış olarak kulanıldığı gibi Hiphop melodik ve yavaş, Rap ise sert ve hızlı bir müzik türü değildir. West Coast hip hop, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgesinde doğmuş, hiphop müziğin bir alt türüdür. 1980’li yılların başlarında Kaliforniya’da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır.

Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rap te olduğu gibi yaşanılmışlık ön plandadır.
N.W.A 1990’larda West Coast Hip Hop’ın önde gelen grubudur.

East Coast hip hop, 1970 yıllarında ABD’nin New York City bölgesi ve çevresinde oluşan bir hip hop akımıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesini kapsayan alana farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının zaman içinde oluşturdukları tarzdır.

Basit kafiye düzeni ve alışılmış “old school” tarzın dışında “East Cost” daha çok lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinas, sürekli ve serbest akışlı teslimat aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilmiştir.

East Coast hip hop’ta sanatçıda düzgün bir ses yeteneği olmasada agrasif bir vurgu eğilimi gerekmektedir. Public Enemy ve EPMD gibi gruplarda bu anlatılanlara örnek niteliğindedir.

Ayrıca Eric B. & Rakim, Boogie Down Productions, Big Daddy Kane, Slick Rick gibi gruplar ve sanatçılarında lirik yeteneği oldukça kuvvetlidir. Kapsadığı Şehirler:Los Angeles, Long Beach, Compton, San Francisco (Yay bölgesi olarakta bilinir), Oakland/Berkeley, Vallejo, Sacramento/Davis, Seattle.

Hip Hop’un kökleri

Hip Hop’un kökleri 1970’lerin başlarına kadar gider. New York gettolarında Black Spades adında bir çete. Bütün şehir değişik çeteler tarafından ele geçirilmiş durumda. İşsizlik, şiddet ve uyuşturucular hayata hakim.

Her semt neredeyse büyük bir çetenin kontrolünde. Black Spades’in de her semtte üyeleri var ve Bronx’un hakimi onlar. Grubun o zamanlar lideri şimdi herkesin tanıdığı Afiraka Bambaata. Çete üyesi olan gençler bir semtten diğerine zor gidebiliyorlar ve birbirlerini vuruyorlar.

Bambaata, iki yakın arkadaşının ölümünden sonra 1974 senesinde işte böyle bir ortamda kuruyor şiddet karşıtı Zulu Nation organizasyonunu. Televizyonda gördüğü Afrikalı Zulu Savaşçılarından etkilendiği için, yeni organizasyonun ismini Zulu Nation koyuyor.

1970’lerin sonuna doğru Afrika Bambaata’ nın yanında Hiphop’ un doğuşunda katkısı bulunanlar sadece dj’ler değildi. Bir çok graffiti ve Break Dance sanatçısı da vardı. O zamanın ve halen çoğunun aktif olduğu Oldschool rap, graffiti, break dance sanatçıları şunlardı:

Dj Kool Herc, Blade, Grand Wizard Theodore, Futura 2000, Rock Steady Crew, Cold Crush Brothers, Grandmaster Flash & the Furious Five, Seen, Grandmixer DST, Dondi, Quik, Lee, Treacherous Three, Dj Hollywood, Fab 5 Freddy, Kurtis Blow, Lady Pink, Busy Bee, Double Trouble, Kool Dj Red Alert & Soulsonic Force. O zamandan bu yana şiddet ve uyuşturucuya karşı olan Zulu Nation’un felsefesi hala etkisini gösteriyor.

Hip Hop’un tarihi

Hiphop’un doğmasında funk, soul ve jazz’in etkisi büyüktür. Özellikle James Brown, Sly Stone, Parliament Funkadelic, Isaac Hayes ve Last Poets’in yaptıkları sonradan Hiphop’u çok etkiledi. Bu soundlara başka türlerin (Reggae, Latin, Rock, Elektro) karışmasıyla, bir getto kültürü olan Hiphop doğdu. Hiphop’un en büyük öncüsü Kool Herc sayılır.

Jamaica’ dan gelen Kool Herc, Dj kültürünü ilk kez New York’ a getirdi. Herc, kurduğu Sound System’ de ilk kez başka parçaların break beatlerini kullanmaya başladı. Bu dönemlerde 70’li yılların moda müziği olan diskonun getirdiği bir bıkkınlık vardı.

O zamanın büyük öncüleri Afrika Bambaata ve Grand Master Flash çaldıkları müziklerde ritmi durdurmadan geçiş tekniğini yarattılar. İlk piyasa hiti, “Sugar Hill Gang”ten Rapper’s Delight 1979’da çıktı. Bu hitin yaratılmasında en büyük etken Sugar Hill Recordings’in sahibi Silvia Robinso’dur.

Aslında ekip diskolarda kapı bekçiliği yapıyordu. Müzik ise Chic’in hit parçası olan ‘Good Times’ tan alınmış samplelarla oluşturulmuştu. 1981’de Grand Master Flash’den ilk hit ‘The Message’ piyasaya çıktı. Parçayı old skool rapper Melle Mel söylüyordu. Sözlerin içeriği ise getto yaşamına başkaldırıydı.Bu şarkı tüm zamanların en iyi hip-hop şarkısı olarak gösterilmektedir.

90′ lı yıllara gelindiğinde ise Gangstarr, A Tribe Called Quest ve De La Soul yeni rap standardının öncü grupları oldular. Söz olaral daha yumuşak ama herkese hitap edebilecek kadar bilinçli sound olarak daha jazzy olan bu gruplar Hiphop’u büyük kitlelere ulaştırdı. Brand New Heavies gibi gruplar canlı enstrümanların üzerine meşhur rapperlarla beraber çalıştılar.

 

 

Benzer Yazılar

BIOS nedir ?

HayataRehber

Bozukluk ( Impairment ) nedir?

HayataRehber

Disiplin nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster