Histoloji

Histoloji Nedir?

Histoloji

Ülkemizde histoloji terimi embriyoloji ile birlikte,

• Histoloji ve Embriyoloji adı altında kullanılmaktadır.Histoloji, histos (doku) ve logia (bilim) kelimelerin birleşmesiyle türemiştir. Dilimizdeki karşılığı Doku Bilimidir. Latin alfabesine geçilmeden önce İlm-i Ensaç (dokular) veya Fenn-i Ensaç olarak isimlendirilmiştir.

• Embriyoloji, embrio (cenin) ve logia kelimelerinden oluşmuştur. Türkçemizdeki karşılığı ise, Cenin (dölet) Bilimi’dir. Embriyoloji terimi, eğitimin ilk yıllarında Mebhas-ül Cenin adı ile belirtilmiştir.

• Histoloji bilimine, mikroskopik anatomi de denmektedir.

• Histoloji biliminde, bir mikroskop yardımıyla biyolojik materyal ve yapılar incelenir.

• İncelenecek yapı hücre (sitoloji), doku (histoloji) ve organ (organoloji) bazında olmak üzere üç alt bölüme ayrılır.

• Histoloji hücre, doku ve organ bilimi olduğuna göre, bunların yapılarının yanı sıra işlevlerini de ele alacaktır. Bu yüzden, histoloji sadece yapıyı tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda biyokimya, moleküler biyoloji ve fizyoloji arasında bağlantılar kurar ve hastalık ile ilgili patogenezde önemli rol oynar.

• Organ ve sistemlerin hastalıklarının teşhis ve tedavilerinin düzenlenmesinde histoloji bilgilerinden yararlanmak zorundayız.

• Histoloji bilimi Fizyoloji, Anatomi, Biyokimya bilimleriyle birlikte mekanizma ve yapı ilişkisinin bağlantılarını ortaya kurar.

Hücre : Vücudun temel yapı birimidir. Hücre canlılığını bağımsız sürdürebilme yeteneğindedir.

Doku : Belli bir amaç için bir araya gelmiş hücreler ve bu hücrelerin ürettiği, bulunduğu yere göre değişebilen hücreler arası madde topluluğudur. Dört temel doku vardır: epitel, destek dokusu, kas dokusu, sinir dokusu.

Organ : Dokular belli bir amaç için bir araya gelerek özel şekil yapı ve fonksiyon oluştururlar.

Sistem : Belli amaca yönelik organlar bir araya gelerek sistemleri oluştururlar.

Benzer Yazılar

Histolojik İncelemede Boyama İşlemi Nasıldır?

HayataRehber

Histolojik İncelemede Emdirme İşlemi Nasıldır?

HayataRehber

Histolojik İncelemede Gömme (Bloklama) İşlemi Nasıldır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster