Nedir?

İhracatçı Nedir?

İHRACATÇI NEDİR?

Arapça kökenli bu kelime, belirli bir malı yabancı ülkelere satarak kazanan kişi anlamına gelir.

İhracatçı sözlük anlamı

1. İhracat işleriyle uğraşan kimse.

2. Dış satımcı, ihraççı.

İhracat ve İthalat Nedir?

İthalat başka bir ülkeden mal getirme veya satın alma ya da diğer ismiyle dış alım olarak tanımlanabilir. İhracat ise ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satması daha kısa ismiyle ile dış satım anlamına gelir.

İhracat kelimesi ile ilgili kavramlar

İhracat Elemanı: İthalat ve ihracat alanındaki işlemlerden sorumlu kişilerdir. Uluslararası piyasada mal alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve izlenmesi de görevleri arasında yer alır. İhracat elemanı kişilere, ihracat sorumlusu veya dış ticaret sorumlusu da denir, yani bu kişiler uluslararası ticaretle ilgilenirler.

İhracatçılar Birliği: İhracatın geliştirilmesini ve ihracatla uğraşan kişilere ilgili konularda bilgi ve hizmet sağlamayı amaçlayan meslek kuruluşlarıdır.

İhracat Fazlası: Genelde tekstil ürünlerini ihraç edilmek üzere, belirlenen miktardan bir miktar daha fazla üretilmesi sonucunda ürünlerin yedeklerinin satılması ile de üretici zarar etmemiş olur.

İhracatçı kelimesinin cümle içinde kullanımı

“Tüm aile onun da abisi gibi ihracatçı olmasını diliyordu.”

İhracatçı kelimesinin İngilizcesi

1. Exporter

2. Shipper

Benzer Yazılar

Modern Dünya Nedir?

HayataRehber

Vizyon nedir?

HayataRehber

Mitoloji nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster