Aile Sağlığı Genel Sağlık

İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları

 İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları

Yoğun iş temposu, günlük koşuşturma derken çoğu insanın en çok şikayet ettiği rahatsızlıklardan biridir başağrısı.

Baş ağrısı, her yaşta görülebilen ve bir çok kişinin tecrübe ettiği, çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak veya yaşam tarzından kaynaklı olarak ortaya çıkabilen, sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Sinüzit, migren gibi hastalıklar yoğun baş ağrısı yaratabileceği gibi, sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, çalışmak veya aşırı şekilde zihni yoran uğraşlarla ilgilenmek de baş ağrısı oluşturabilir.

Hatta teknolojik aletlerin kullanımının yoğunlaştığı günümüzde küçücük çocukların bile artık baş ağrısından yakındığına pek çoğunuz şahit olmuşsunuzdur. Peki ilaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları olduğunu biliyor muydunuz?

Tıbbi çalışmalar aracılığıyla elde edilmiş olan, baş ağrısı ile mücadelede etkin rol oynayan bir çok ilaçüretilmiştir. Bu ilaçların en yaygın şekilde bilinenleri; ağrı kesici haplar, kapsüller ve tabletler olarak sıralanabilir. Hastanın durumuna göre uzmanlar tarafından belirlenen aralıklarla ve miktarlarda alınması gereken medikal içerikler çoğu zaman işe yaramaktadırlar ancak bunların dışında rahatsızlığın yok edilebilmesi veya hafifletilebilmesi adına alternatif olarak yararlanılabilecek, kimyasal madde içermeyen, tamamen doğal başka seçeneklerde bulunmaktadır.

Modern tıp öncesi de sıkça çeşitli tedaviler için kullanılan bitkiler, özellikle ağrı türlerinin giderilebilmesiamacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle baş ağrısıyla mücadele etmek için hemen ilaca sarılmayın. Önce doğal yollar ile baş ağrınızı geçirmeyi deneyin.

İLAÇ KULLANMADAN BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER ?

1- BAŞ AĞRISI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bazen baş ağrılarının sebebi vücudunuzun yeterince su almamış olmasıdır. Bu nedenle, başınız ağrıyorsa, ilk yapmanız gereken şey bol bol su içmektir. İlla susamayı beklemeyin, kafeinli içeceklerden uzak durun ve vücudunuzun su seviyesini yüksek tutun.

Baş ağrılarının bir başka nedeni de duruş bozuklukları ya da boyun ve omuzlardaki gerilmeler olabilir. Bu durumlarda, basit egzersizler işinize yarayacaktır. Boynunuzu çevirme ve omuz egzersizlerini deneyin. Ayrıca gün boyu oturduğunuz koltuğunuzu daha rahat olanıyla da değiştirebilirsiniz.

Başınız ağrıdığında baskı uygulayabileceğiniz bir nokta, işaret parmaklarınız ve baş parmaklarınız arasında kalan eklem noktalarıdır. Bu noktaya baş parmağınız ve işaret parmağınız ile uygulayacağınız baskı baş ağrınıza iyi gelecektir. Ayrıca orta parmaklarınızı iki kaşınızın bittiği noktalara koyun ve o kısımdaki hafif yuvarlak boşluklara yerleştirdiğiniz parmaklarınızla, yavaşça daireler çizin. Daireleri önce bir yöne, sonra tam tersi yöne uygulayın. Bu hafif masaj tekniği de başınızın ağrısına oldukça iyi gelecektir.

Burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirerek sıkın. Yavaşça yukarıya doğru ittirin, böylece kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz ve baş ağrınız hafifleyecektir.

Strese bağlı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Eğer strese bağlı baş ağrınız varsa, yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatıp, uyumayı deneyin, bu yöntem işe yarayacaktır. İş veya ofis gibi bir ortamdaysanız, stresinizi azaltmaya çalışın. Gün boyu aç kaldığınız, uykunuzu alamadığınız yada gün içinde normalden fazla iş yaptığınız için başınız ağrıyorsa, bu strese bağlı oluşan baş ağrısı demektir. Kendinize daha çok vakit ayırın ve yavaşlamaya çalışın.

Migrene dayalı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Baş ağrınız migrene dayalı bir ağrı ise, karanlık ve sessiz bir odada yatarak krizi atlatmayı tercih edin.Dinlendiğiniz ortam stres ve gerilimden uzak bir ortam olsun. Bulunduğunuz yerin havadar olmasına özen gösterin. Ağrıdan dolayı ışığa karşı duyarlılığınız arttıysa mutlaka karanlıkta dinlenin.

Sıcak duş, vücudunuzda gevşeme hissi yaratır. Duşa giremiyorsanız, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletin. Ardından su ılık olana kadar soğuk su ekleyin. Ayak banyosundan sonra çorap giyin ve dinlenmek üzere tekrar yatın. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrısı sona erebilir.

Şayet kendinizde güç buluyorsanız, açık havada yürüyüş yapmak da baş ağrısına iyi gelir.

2- BAŞ AĞRISI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Uzmanlar özellikle baş ağrısı konusunda hastaların kesinlikle ilaca sarılmamalarını öneriyor. Ufak bir baş ağrısı için dahi ilaç kullanılması bunu ilerleyen dönemde bir bağımlılık haline getirebilir. Peki baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer ? İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin bir diğer yolu ise bitkilerden faydalanmaktır.

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler şu şekilde sıralanabilir :

Kedi Otu : Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinen kedi otu, baş ağrısı için de yararlı bir bitkidir. Günümüzde bir çok tablet, hap ve bitki özlü çay içerisine de katılan bu bitki çeşidi rahatsızlığın yatıştırılabilmesi adına başvurulabilecek başlıca bitki türlerinden biridir.

Sarı Kantaron : Özellikle doğal anti-depresan olarak bilinen bu bitki türü moral bozukluğu, motivasyon eksikliği, vb. semptomlara karşı etki eden ilaçların içerisinde kullanılmaktadır. Baş ağrısı açısından rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sarı kantaron çay formunda tüketilebilir.

ZencefilBaş ağrıları için yararlanılabilecek diğer bir bitki çeşidi ise zencefildir. Diğer bitkisel içeriklerden farklı olarak zencefil baş ağrısını geçirmek değil de önlemek amacıyla kullanılabilir. Mide sancıları için de oldukça yararlı bir bitki türüdür.

Nane : Nane, baş ağrısı için çay şekilnde değil de yağ olarak kullanılmalı, ağrıyan noktalara yüzeysel şekilde, sürülerek uygulanmalıdır. Bilimsel bir kanıtı olmasa da bu uygulama şeklinin rahatlatıcı bir etkisi olduğu iddia edilmektedir.

Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları

Lavanta, melisa ve papatya gibi sakinleştirici etkisi bulunan çaylar sinirleri yatıştırır, kasları rahatlatır ve stres nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir. Bunlar en çok kullanılan bitiler olmasına karşın sizin en uygun çayı yada karışımı bulmak için bir kaç bitkiyi denemeniz gerekebilir. Ancak bu çayları günde 2-3 bardaktan fazla tüketmeniz tavsiye edilmez.

Migrene dayalı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Tam nedeni bilinmemekle birlikte beyni çevreleyen damarların daralması sonucu oluştuğu söylenen migren ağrıları ışık hassasiyeti, bulantı, terleme ve görme bozuklukları gibi diğer belirtilere yol açabilir. Migren ağrısı için tavsiye edilen zencefil çayı ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak düzenli olarak migren ilacı kullanıyorsanız zencefil çayı bu ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden önce doktorunuza danışmalısınız.

Sinüse dayalı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Sinüslerin iltihaplanmasına yol açan sinüzit baş ağrısına yol açabilir. İltihaplanma dışında mevsimsel alerjiler de sinüslerin dolmasına neden olabilir. Meyan kökü çayının sinüs iltihabını yatıştırdığı bilinmektedir. Okaliptüs, kasımpatı çiçeği, zencefil kökü ve yeşil çayda sinüzite bağlı ağrıların hafifletilmesi için kullanılabilir. Bu çayları denemeden önce sinüzit tedavisi için doktorunuzdan tavsiye alın.

Benzer Yazılar

Diyabette 5 kural

HayataRehber

Uzun süre ekrana bakmanın 4 zararı

HayataRehber

Mamutlar

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster