Biyofizik Nedir?

İnterstisyel Sıvı Ve Transsellüler Sıvı Nedir?

İnterstisyel Sıvı

İnterstisyel sıvı ,doku ve hücreleri çevreleyen interstisyel boşluklardaki sıvıdır. Kan plazması ve intraselüler sıvı arasındaki gaz (O2-CO2) alım-verimine aracılık yapan bir sistemdir.Hücreler arasında dolaşır. Fazla kısmı ise polimerize hiyaluronik asite bağlı halde jel şeklindedir. Bir kısmını da lenfa sıvısı teşkil eder.

 

 

Transsellüler Sıvılar

Transselüler sıvılar organizmanın çeşitli bölgelerinde, epitel hücrelerle döşenmiş boşluklarda veya membranlar (zarlar)arasında bulunurlar.

Epitel hücreleri tarafından boşluklara salgılanan sıvılardır. 

Sindirim kanalında enzim ihtiva eden özsular, merkezi sinir sistemini (beyin ve medulla spinalisi) çeviren serebro-spinal sıvı, intraoküler (göz içi) sıvı, iç kulak ve labirintustaki endolenfa, tiroid bezinin folikülleri içindeki sıvılar, ter bezlerinde bulunan sıvılar gibi..

Ayrıca intraplevral, perikardiyal ve peritoneal boşluklarda bulunan az miktardaki sıvılar da transsellüler sıvı olarak tanımlanır.

 

Benzer Yazılar

Sadakallahülazim ne demek?

HayataRehber

Vücut Sıvısı İçinde Neler Vardır?

HayataRehber

Yetiyitimi Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster