irade-min
Psikoloji

İrade Gücünü Öğrenmek için 8 İpucu

İrade Gücünü Öğrenmek için 8 İpucu

Hangisini seçerdiniz: elma ya da çikolatalı kek? Bunu uygulamak zor olsa da, kendimize hakim olmak uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak için çok önemlidir.Kendine hakim olma ya da irade, istediğimiz şeyleri almak için beklemek zorunda kaldığımız zaman öğrendiğimiz bir mekanizmadır. Hepimiz buna sahip olduğumuzu biliriz, ama bazen buna değip değmediğini merak ederiz. Bu zor bir uygulama da olsa, irade uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak için çok önemlidir.

Kendine hakim olma muhtemelen en önemli psikolojik özelliktir. Bu, dürtülerimize karşı koymak için yeterli bir duygusal dengeye ulaşmayı içerir ve refahımız içi hayatidir.

Gelin bir örneğe bakalım.

Bir yanda elma var, diğer yanda çikolatalı kek var. Diyet sırasında hiçbir şeye dokunmayacağınıza dair kendinize söz vermiş olsanız bile, sinirli elleriniz gizlice buzdolabına gidip en tatlı olana uzanıyor…

Şunu kabul edelim: Hepimiz benzer bir durum yaşadık. Uzun vadeli hedefler (örneğin, kilo vermek) sıklıkla diğer anlık zevkler (çikolatalı kek) ile çatışma içine girer.

Hepimiz anlık zevklerimiz ve kısa vadeli keyfi dürtülerimiz üzerinde kontrol kazanabiliriz. Bunu yaparsak, hedeflerimizin ve motivasyonumuzun geçici anlar yüzünden yok olmamasını sağlayabiliriz.

Bu sayısız hayati an için anahtar değerindedir.

Neden kontrolü kaybederiz?

Bir kaç kilo vermek için kendimizi adamış olabiliriz ama kendimizi hala bir şekilde cezbedicilik karşısında yelkenleri indirmişken bulabiliriz.

Peki bu neden kaynaklanır?

Bunlar kendine hakim olma süreçlerine karışan iki psikolojik sistemden oluşur: dürtü sistemi ve refleks sistemi.

 • Dürtü sistemi çevremizi izler. Uyaranları ya da bize zevk vermeyi garanti eden unsurları (örneğin, çikolatalı kek) yakalar. Bu nedenle aç olduğunuzda yemek alışverişine çıkmanız iyi bir fikir değildir. Bu dürtülerin büyüklüğü her zaman aynı değildir ve her insanda da aynı olmaz. Bu, bir çok duruma ve eğilime bağlıdır.

Refleks sistemimiz planlar ve davranışlarımızın sonuçlarını ortaya koyar. Bu, ne kadar lezzetli ve harika olursa olsun çikolatalı keki yemenin sonuçları olduğunu söyler.

Yapacağımız şeyi düşünmemiz birçok kaynak ve kendimizi yönetme yeteneği gerektirir. Bu kolay değildir, ama buna kesinlikle değer. Eğer kendimize hakim olmak üzerine yeterince çalışırsak, spor salonuna gitmek gibi faaliyetleri bir alışkanlığa dönüştürebiliriz. Bir kanepede karpuz gibi ayaklarımızı uzatıp otururken sonsuz ikilemler yaşamayız. Unutmayın ki vücudun bir alışkanlık geliştirmesi için 21 gün gerekir.

 

Hayatta haz ve zevkleri geciktirme

Zevkleri geciktirmenin ve hayal kırıklığına katlanmanın önemini bir örnek olarak en iyi çocukluk döneminde bulabilirsiniz.

Çok iyi biliriz ki, bir çocuk top ile oynaması ya da bir şeker yemesi yasaklandığında, kimse izlemezken bunlar önünde olduğunda yapmamak için zorlanır (hatta biri izliyor olsa bile yine de yapar!)

Tanınan psikolog Walter Mischel ünlü deneyi ile bunun ötesine geçti: şekerleme testi.

Mischel’in çalışması hazzı ertelemenin bir sonraki şekerlemeyi yemek için ilkini yeme dürtüsünü kontrol altına almaktan geçtiğini kanıtladı.

Bu çalışmayı yaparak, o kendine hakim olma ve hayatta başarılı olma arasındaki ilişkiyi kurmayı başardı. Bu deney, kendimizi test etme ve kontrol altına almanın hayatta başarının anahtarı olduğunu kabul ediyor.

İrade gücü geliştirmek için 8 öneri

Bir kişi irade gücü ile doğmaz, ama bu elde edilebilir. Bu özellikle sigarayı bırakmak, kilo vermek veya maratona katılmak isteyen biri için çok önemlidir.

İşte irade gücünü öğrenmek için 8 ipucu:

Anlık bir durum ve uzun vadeli bir hedef arasında ikileme düştüğümüz her an, refleks sistemimiz ve dürtü sistemimizin birbiriyle savaştığını unutmamalıyız.

 • Belli bir şekilde davranırsanız oluşabilecek riskleri ve olumsuz sonuçları göz önünde bulundurun.
 • ” Eğer… o zaman…” gibi kurallar yaratın. Bu şekilde, çizginin dışına çıkmazsınız.
 • Çevrenizdekilere hedefleriniz ve eylem planınızdan bahsederek amacınıza olan bağınızı artırın.
 • Hedeflerinizi tamamlamak zorunda olduğunuz bebek adımlarına çevirin.
 • Küçük başarılar için mutlu olun ve hedeflerinize ulaştığınız zaman kutlama yapın.
 • Dışsal faktörler ve cezbedicilik arasındaki bağı kurarak dürtülerinizi değiştirin.
 • Hedeflerinizi her zaman aklınızda tutabilmek için hafızanızı eğitin.
 • Hedefinize ulaşmakta risk teşkil eden şeyler üzerine düşünün.
 • Zihinsel kaynaklarınızı ve motivasyonunuzu yenilemek için durun ve mola verin.
 • İrade gücüne giden yol kesinlikle bizi cezbedecek şeyleri bilmekten ve güçlerimizden yararlanmaktan geçer.

Benzer Yazılar

Her Güçlü İnsanın Bir Hikayesi Vardır

HayataRehber

Depresyondan Kurtulma Yolları Ve Tedavi Yöntemleri

HayataRehber

Biliş Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster