Eğitim

İş (Staj) Yeri Nasıl Bulunur?

İş (Staj) Yeri Nasıl Bulunur?

Staj yapmak bilinçli üniversite öğrencileri için olmazsa olmaz öneme sahip bir konudur. Staj yapmanın bilincinde çok sayıda öğrenci ve buna karşın kısıtlı sayıda staj fırsatı olduğu düşünüldüğünde staj yeri bulmanın şans olduğu kadar kişisel becerilerle de ilgili olduğu düşünülmektedir. Staj yeri bulmak için insanların tercih ettiği geleneksel yöntemler şu şekildedir.

1- Internet siteleri: Staj yeri bulunmasında Kariyer.net, Yenibiris.com, Secretcv.com en bilinen staj arama sitelerini oluşturmaktadır.

2- Kariyer günleri: Staj yeri bulmanın diğer bir yöntemi kendi üniversitenizin veya başka üniversitelerin düzenlemiş olduğu kariyer günleridir.

Staj arayanların neredeyse tamamının bu iki mecrayı çok iyi bildiği düşünüldüğünden aşağıda staj yeri bulmak için öğrencilere bazı radikal tavsiyeler verilmesi amaçlanmıştır.

Nasıl Farklı Olunur?

Staj yapmanın artık kariyer hayatına başlayabilmek için bir ön koşul olduğu düşünüldüğünde staj ararken adayların agresif davranmaları rekabette öne geçmelerini sağlayacaktır. Bu bakımdan, staj ilanına başvuru şeklinizin yaratıcı olması sizin diğer adaylar karşısında daha farklı algılanmanıza sebep olacaktır.

Agresif Staj (İş) Arama Yöntemi

1- Staj yapmayı düşündüğünüz alanla örtüşen Ekonomi, Finans ve Pazarlama dergilerini, gazetelerin kariyer eklerini takip etmek. “Sektörel dergiler, gazeteler sektörde bulunan üst düzey yöneticileri tanıma fırsatını sağlayacaktır.”

2- Linkedin gibi profesyonel ağ sitelerine üye olmak. “Linkedin’de özel sektör çalışanlarını firmalar ve departmanlar bazında inceleyebilir, istediğiniz şirketin bölüm direktörlerinin isimlerini öğrenebilirsiniz.”

Elinizde yukarıda verilen yöntemle veya başka yöntemlerle toplamış olduğunuz üst düzey yönetici isim ve soy isimlerinin bulunduğunu varsayalım. Şirketlerin olduğu gibi artık sizinde CV gönderilecek direktörler havuzunuz bulunmakta tabi şirketlerin e-mail formatlarını bulabilirseniz.

Şirketin e-Mail formatının bulunması: Örneğin “X” isimli bir şirketin, e-mail formatını bulmak için, Google arama motorunu kullanarak  “x e-posta;  x @,  x e-mail” ve benzeri aramalar yapmanız yeterli. Bu tür bir aramada sabırlı olur ve farklı kombinasyonları denerseniz “X” şirketinin herhangi bir çalışanının e-mail adresine ulaşabilirsiniz. Bulduğunuz e-mail formatını (isim.soyisim@x.com.tr ), üst düzey yöneticinin isim soyismine uyarladığınızda artık cv’nizi gönderecek direktörün e-postasına ulaşmış olursunuz.

Staj aramanın yanı sıra, bu yöntemin, çok uluslu ve kurumsal şirketlere iş/staj başvurusunda da geri dönüşü arttırdığının belirtilmesinde fayda görülmektedir.

Benzer Yazılar

ATATÜRK İlkeleri, Laiklik

HayataRehber

ATATÜRK’ÜN Toplumsal Alanda Yaptığı İnkılaplar, Uluslararası Saat, Takvim, Rakam Ve Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesi

HayataRehber

2017 TEOG 1.Nakil başvurusu nasıl yapılır? Son tarih ne zaman?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster