Eğitim Eğitim-Öğretim Hastalıklar

Jervell Lange-Nielsen Sendromu Nedir?

Jervell Lange-Nielsen Sendromu (Uzun QT Sendromu)

Bu sendrom; EKG’de QT mesafenin uzaması, baş dönmesi, bayılma, hayatı tehdit eden ventriküler aritmiler ve ani kardiyak ölüm gibi klinik bulgularla ortaya çıkabilen bir bozukluktur.

Doğuştan işitme kaybı ve UQTS arasındaki ilişki Anton Jervell ve Fred LangeNielsen tarafından 1957 yılında tanımlanmış ve hastalık ‘Jervell, Lange-Nielsen sendromu’ olarak adlandırılmıştır.

Bu otozomal resesif geçişli sendroma kalpte ve iç kulakta görev alan potasyum kanallarını kodlayan iki gendeki mutasyonlar neden olmaktadır (KVLQT1-11p15.5; KCNE1-21q22.1). Aynı genlerdeki dominant kalıtılan mutasyonlar sağırlığa eşlik etmeyen uzun QT sendromuna neden olmaktadır (Romano-Ward Sendromu).

Elektrokardiyografi (EKG), kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi. QT aralığı kalp hızıyla ters orantılı olacak şekilde değişmektedir.

Benzer Yazılar

2017 TEOG 1.Nakil başvurusu nasıl yapılır? Son tarih ne zaman?

HayataRehber

ATATÜRK’ÜN Eğitim ve Kültür Alanında Yaptığı İnkılaplar, Güzel Sanatlar Alanındaki Yenilikler

HayataRehber

2017 DGS sınav sonucu! ÖSYM Dikey Geçiş sınavı sonuç tarihi

HayataRehber

Bir Yorum Yazın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
x
Göster
×
Göster
×
Göster