Sağlık

Kadınlarda Varis Oluşumunun Nedenleri Neler?

Kadınlarda Varis Oluşumunun Nedenleri Neler?

Kadınların yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarından biri olan varis oluşumunun nedenlerini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin hanımlar!

Eminiz birçoğunuz varis problemleriyle uğraşıyor. Bacaklarınız son derece pürüzsüzdü, son dönemlerde bir gariplik olmaya başladıysa nedeni varis olabilir.
Peki ya varis neden mi oluşuyor? İşte sizler için araştırdıklarımız..

Kadınlarda Varis Oluşumunun Nedenleri Neler?

Ülkemizde yaklaşık 10 milyon kişi varis problemleriyle uğraşıyor. Varis diğer adıyla “toplardamarların genişlemesi”.

Bacaklarda oluşturduğu ağrı, gece krampları, şişme, kaşıntı ve ciltte renk değişiklikleriyle belirti gösteren varis yaşam kalitesini yavaş yavaş düşürmeye başlar.

1-Genetik: Eğer anne ya da babanızda varis hastalığı varsa sizde de olması muhtemel. Bu nedenle mutlaka doktor muayenesi yaptırın.

2-Obezite: Kilo alımı, az hareketli yaşam beraberinde varis oluşumunu getirir. Sürekli yüksek basınca maruz kalan baldırlara ve kaslara kan pompalanamadığı için varis oluşur.

3-Bacak bacak üstüne atmak: Bacak bacak üstüne atmak kan akımının yavaşlamasına yol açtığı için varis oluşturuyor.

4-Hareketsizlik: Varisin oluşum nedenlerinden biri de hareketsiz yaşam. Uzun süre oturmak ya da sabit kalmak kan basıncı dengesini bozuyor.

5-Az Su İçmek: Az su tüketimi doğrudan varis oluşturmasa da hareketsiz yaşamın üstüne bir de az su içmek varis oluşumunu tetikler.

6-Doğum kontrol hapları: Bu hapların içinde yer alan hormonlar damarların artışına neden oluyor. Bazı kişilerde ise pıhtılaşmaya neden olabiliyor.

7-Alkol: Alkol direkt olarak varis oluşturmasa da mevcut olan varislerin çoğalmasına neden oluyor.

8-Hamilelik: Hamilelik döneminde bacaklarda artan basınç varis oluşturabiliyor. Eğer toplardamar sorununuz varsa mutlaka kontrollerinizi yaptırın.

Benzer Yazılar

BOYUN AĞRILARI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

HayataRehber

Roka nedir? Faydaları nelerdir?

HayataRehber

Ahlat Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster