Kanser

Kansere Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Kansere sebep olan faktörler

1.Tüm kanserler, DNA dizisindeki birtakım anormalliklerle oluşmaktadır.

2.Kanserlerin %10-15 sinin, kalıtımsal olduğu yani ebeveynlerden gelen genlerle aktarıldığı, geriye kalan %85-90’lık kısmını ise yaşam boyunca canlı hücrelerdeki DNA’nın, mutajenlere maruz kalması, hücre DNA’sındaki değişiklikler ve replikasyonda hatalar oluşması ile şekillendiği düşünülmektedir.

3.Bazen oluşan bu mutasyonlardan biri, içinde bulunduğu hücrenin büyümesini ve bu hücreden türeyen bir kanser klonunun oluşmasını sağlar.

4.Kanser multifaktöryel bir hastalıktır.

5.Bakterilerden virüslere, radyasyondan kalıtıma, çevresel faktörlerden beslenme alışkanlığına ve kimyasallara kadar birçok faktör kanser oluşumunda suçlanmaktadır.

6.Kalıtım yoluyla kanser meydana gelme olasılığı çevresel faktörlere oranla çok daha azdır.

7.Çevresel olarak maruz kaldığımız birçok kimyasal madde, kansere sebep olmaktadır.

8.İlaçlar ve yağlı yiyecekler, bazı küfler (aflatoksinler), iyottan fakir diyet, kırmızı etten zengin diyetler, yanmış yağları içeren besinler de kansere sebep olan önemli çevresel faktörlerdendir.

9.Sigara, alkol, hardal gazı, benzen, kömür tozu ve zifti, madeni yağlar,naftalin ve asbestos da diğer kimyasal kanser yapıcı etkenlerdir.

10.Sigara içen kadınlarda akciğer kanserine yakalanma olasılığının erkeklere göre 3 kat fazla olmasının nedeni olarak gösterilen yüksek östrojen seviyeleri, kanserin birçok etmenin bir araya gelmesi ve birbirini etkilemesi ile ortaya çıktığı görüşünü destekler.

11.Sigara içen kişilerde akciğerlerde biriken “benzopiren” (bir epoksit’dir) hücre içine girerek, burada DNA’yı oluşturan dört bazdan biri olan guanin ile bağlanır.

12.Replikasyon sırasında guanine bağlanmış olan epoksit yüzünden guanin, timin olarak algılanır ve bunun sonucunda karşısındaki eşlenik bazda sitozin yerine adenin olur (GC, AT dönüşümü).

 

 

13.Sonuçta oluşan bu mutasyonlar, önce gende ve hücre bölünmesinde fren görevi yapan bir geninde oluştuğunda, akciğer hücreleri durmadan bölünerek tümör oluştururlar.

14.Helicobacter pylori, T hücreli lösemi virüsü, human papilloma virüsü gibi virüs ve bakteriler de fiziksel ve kimyasal etkenler gibi kanser oluşturabilirler.

15.Kansere sebep olan fiziksel etkenler içinde, radyasyon, ısı, güneş ışığı, mekanik darbeler bulunmaktadır.

16.İyonize radyasyon gibi ışınımlar (x, gama ışınları, nükleer emisyonlar, Ultra viole ışınları) biyolojik makromoleküllere direkt olarak etki edebilecek yeterli enerjiye sahiptirler.

17.Böylelikle biyolojik makromoleküllerden elektron kopartabilir ya da bunları pozitif yükle yükleyebilir.Bu ise DNA’da tek ve çift zincir kırıkları ile baz ya da şekerde modifikasyonlara sebep olur.

18.Serbest radikaller, bir veya daha fazla ortaklanmamış elektron ihtiva ettiklerinden oldukça reaktiftirler.

19.Biyolojik sistemlerdeki en önemli serbest radikaller oksijenden oluşan reaktif oksijen türleridir (ROS).

20.ROS’un kanser oluşumunun farklı evrelerine etki ettiği ve böylece kanser oluşumunda birçok roller üstlendiğine dair önemli kanıtlar vardır.

21.Çevresel faktörlerin ve beslenme alışkanlıklarının olumlu yönde olması ise kanserlerden korunmada oldukça önemlidir.

22.Meyve ve sebze tüketiminin akciğer, mide, meme, pankreas, kalın bağırsak, gırtlak ve yemek borusu kanserlerini önlediğine dair pek çok bilimsel bulgu vardır.

23.ROS’un kanserogenezdeki olumsuz etkilerine karşı, meyve ve sebzelerin içermiş olduğu antioksidanlar ve posalı yapıları sayesinde koruyucu etki gösterdiği belirlemiştir.

Özetle, kansere sebep olan etmen her ne olursa olsun, sonuçta hücrenin genetik malzemesinde bozulma meydana gelir.Tek bir gendeki mutasyondan çok, birkaç gende birden oluşan hasar kanser oluşumunda rol oynamaktadır.

Serbest Radikaller Nedir?

Enejiden yoksun yani kendileri tatmin etmek için diğer hücrelere saldırıp enerji kaçırırlar.

Benzer Yazılar

Kansere Yol Açan Mutasyonlar Nelerdir?

HayataRehber

Ras proto-onkogeni Nedir?

HayataRehber

Kanserdeki Büyüme Faktörleri ve Büyüme Faktör Reseptörleri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster