Eğitim

Karacan 1 Milyon TL’lik Bursu Nasıl Aldığını Açıkladı!

Karacan 1 Milyon TL’lik Bursu Nasıl Aldığını Açıkladı!

Galatasaray Lisesi’nden bu sene birincilikle mezun olan Zeynep Karacan, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında gösterilen Yale’den 4 yıllığına 260 bin dolarlık yaklaşık 1 milyon TL tutarında burs hakkına sahip oldu. 2012 Seviye Belirleme Sınavında Türkiye birincisi olan Zeynep Karacan, aldığı bursla Amerika Birleşik Devletleri’nde hiç bir ödeme yapmadan lisans eğitimi görecek. Sivil Toplum Örgütleri için kaynak toplayan Sultani Piano Quartet’in de kurucusu olan Karacan, bilim alanında da çeşitli çalışmalara imza atıyor.

Bilgisayar ve akıllı telefonları güneş enerjisiyle şarj eden bir cihazı geliştiren genç kız, Nobel’e ilk adım ödülünü de kazanmıştı. Yale’den aldığı bursla ilgili konuşan başarılı öğrenci Karacan, mülakatta yaşadıklarını şöyle özetledi , “Bana mülakatta ‘Neden onca öğrenci arasından seni seçmeliyiz?’ diye sordular. Gerçekten zorlayıcı bir soruydu. İlk etapta tatmin edici bir cevap vermek kolay olmadı. Ben de bu soruya hedeflerim ve karakterimle, Yale’in eğitim anlayışının birbirine ne kadar uyumlu olduğunu anlattığını düşündüğüm bir cevap verdim. Sorular sadece sizin eğitim alacağınız alandan değil, birçok daldan geliyor. Politika, sanat gibi alanlarda beklenmedik sorularla karşılaşabiliyorsunuz.

Benzer Yazılar

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Hatanın Nedenlerini Tek Tek Açıklayacağız

HayataRehber

2017 TEOG 1.Nakil başvurusu nasıl yapılır? Son tarih ne zaman?

HayataRehber

ATATÜRK’ÜN Ekonomi Alanında Yaptığı İnkılaplar, Türkiye İktisat Kongresi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster