Bitkilerin faydaları

Karbonatın yararları nedir?

Karbonatın yararları nedir?

KARBONAT NEDİR?

Çoğu zaman adını dedelerimizden, ninelerimizden duyduğumuz bu madde, aslen birçok alanda etken olarak kullanılmaktadır. Aslolan adı sodyum bikarbonattır. Magnezyum karbonat, amonyum karbonat şeklinde türleri de bulunmaktadır. Kullanılacak alana nazaran tercih edilir. Aslına bakarsak kimyada CO3 iyonunu oluşturan bileşik de diyebiliriz. Kısaca kimyasal bir maddedir. Bu yüzden aşırı oranda kullanımı yarar yerine zarar da verebilir. Fakat uygun miktarlarda kullanılırsa oldukça işe yarar, faydalıdır.

Hem de bu kimyasal madde kabartma tozu ile de sık sık karıştırılır. Aslına bakarsak benzer işi yapsalar da, karbonat daha asidik bir maddedir, kabartma tozu ise asit ile bazı dengeler. Kısaca bazı durumlarda hamur harcı kabartmak için dengeyi sağlamak amacıyla mecburen kabartma tozu kullanılmalıdır.

KARBONAT FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Bu kimyasal madde, mutfaktan, banyoya, diş temizliğinden, vücut temizliğine kadar birçok alanda kullanılabilir ve kendini izah edebilir. Mutfakta hamur harcı yapımında kullanılırken, aynı madde dişleri beyazlatmada da kullanılabilir.

 • Ilk olarak nerede ise her insanın bilmiş olduğu bir faydası vardır. Diş temizliğine ve dişleri beyazlatmaya tesiri hepimiz tarafınca bilinir. Bunun için banyoda bir çay tabağı yada kasede bir miktar karbonat bulundurmanızda yarar vardır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonrasında, son fırçalamada fırçanızı karbonata batırın ve dişlerinizi son kez de bu şekilde fırçalayın. Ondan sonra ağzınızı suyla durulayın. 2-3 günde bir dişlerinizi bu şekilde fırçalarsanız zaman içinde beyazladığını görmüş olacaksınız. Bu sayede bembeyaz gülüşlere kavuşabilirsiniz. Fakat bu maddeyi hergün uygulamayın. Fazla kullanım diş minesine zarar verebilir.
 • Öteki bir kullanım alanı da mutfaktır. Hamurun kabartılması için bilhassa eski zamanlarda kabartma tozu yerine sık sık kullanılırmış. Hala günümüzde bu maddeyi hamur harcı kabartmak için kullananlar vardır. Kek ve ekmek yapımında kullanılabilir.
 • Mükemmel bir dezenfektandır. Antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede temizlikte de kullanılabilir.
 • Evde bölgeleri silerken, zemini temizlerken yada toz alırken, temizlik yaptığınız suyun içine bir miktar ilave edin. Bu sayede temizlediğiniz yüzeylerin parladığını ve daha iyi şekilde temizlendiğini farkına varacaksınız.
 • Ayakkabılardaki ayak kokusunu gidermek için de kullanılabilir.
 • Saçınızda kepek var ise ve bu durumdan şikayetçiyseniz gene adresiniz bu kimyasal maddedir. Saçtaki kepeğin zaman içinde dökülmesini ve yok olmasını sağlar. Saçları kepekten arındırır.
 • Kabartma tozuyla meydana getirilen gargara diş eti tedavisinde bir yöntem olarak kullanılabilir.

Karbonat

 • Sindirimin kolaylaşmasına da yardım eder. Hazımsızlığı, gastriti ve mide ekşimesini giderir.
 • Mutfak yada banyo lavabosu, küvet şeklinde yüzeylerde bu madde ile ovulabilir. Temizleme suyuna bir çorba kaşığı karbonat ilave edin ve bu su ile yüzeyleri silin. Yüzeylerin pırıl pırıl parladığını ve tertemiz bulunduğunu görmüş olacaksınız.
 • Tavalardaki yada tepsilerdeki lekeleri çıkarmak için de oldukça faydalıdır. Kir olan sini yada tavayı bu madde ile ovarsanız lekelerin kolayca çıktığını farkına varacaksınız.
 • Çöp kutusunun kokusundan bıktıysanız, onu da bu madde ile yıkayabilirsiniz. Çöp kovasındaki fena kokuyu gidererek hijyen elde edecektir.
 • Lavabo tıkandıysa gene çözüm karbonattır. Tıkanan lavaboya 1 çay bardağı karbonat ve 1 çay bardağı sirke dökün. Son olarak da 1,5-2 litre sıcak suyu lavaboya boşaltın. Lavabo açılacak ve tertemiz olacaktır.
 • Halı temizliğinde de etkilidir. Halıların ve yolluk, paspasların temizlenmesi, fena kokularının giderilmesi için de kullanılabilir. Bu tesiri için halıya bir miktar serpin. Otuz dakika kadar bekleyip halıyı süpürün. Halıdaki fena kokudan ve bakterilerden yaratı kalmayacaktır.
 • Paslanan eşyalarda karbonatla ovulursa, paslanmaktan kurtulur.
 • Buzdolabındaki fena kokulara karşı da oldukça etkilidir. Buzdolabını fena kokulardan korumak için bir kaseye karbonat koyun. Buzdolabının bir köşesinde beklemeye alın. Fena kokuların zaman içinde yok bulunduğunu görmüş olacaksınız.
 • Buzdolabı şeklinde elbise dolabındaki fena kokulardan da kurtulmak istiyorsanız, elbise dolabına da aynı yöntemi uygulamanız mümkündür.
 • Ek olarak sinüzit rahatsızlığı yaşıyorsanız bir çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat atın. Bu suyu burnunuza çekin ve gelenleri ağzınızdan tükürün. Zaman içinde sinüzitin temizlendiğini farkına varacaksınız.
 • Terleme ve ter kokularına karşı da duştan çıktıktan sonrasında bilhassa koltuk altlarınızı bir parça karbonatla ovun. Koltuk altınızın ter kokmaktan kurtulacak ve terlemeye son vereceksiniz.

İşte bu şekilde karbonatın birçok faydası vardır. Hatta yararları saymakla bitmez. Oldukca eski zamanlarda bilhassa hanımefendiler ev işlerinde, ev temizliğinde bu maddeyi çokça tercih ederlermiş. Kişisel temizlikte yada mutfakta kullanılması da oldukça dikkat çekici bir özelliğidir. Kullanım alanının fazla olması sebebiyle nerede ise her evde bulunan bir maddedir.

Benzer Yazılar

Patlıcan faydaları nelerdir?

HayataRehber

Domates suyunun yararları nedir?

HayataRehber

Yılan yağının yararları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster