ağırlık-kaldırmak-min
Erkek Sağlığı Fitness Kadın Sağlığı Sağlık Spor

Kardiyo nedir?

Kardiyo nedir?

Vücuttaki istenmeyen yağları yakmak amaçlı belli bir tempoda , kalp ritmimizin normalin üstünde yüksek seyirlerde olduğu egzersizlere diyoruz… Bunlara örnek verirsek koşu , yüzme , ip atlama , kürek çekme , bisiklet sürme gibi egzersizler. Bunlar en çok bilinen kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır.

Neden kardiyo yapmalıyım?

Vücüdumuzdaki istenmeyen yağları yakmak ve forma girmek için kardiyo yapmak işimizi kolaylaştıracaktır. Unutmayınki yağlar kardiyo egzersizleriyle gider , mekik çekmek sadece o bölgeyi sıkılaştıracaktır…

Ne kadar kardiyo yapmalıyım?

Vücudumuzdaki yağ yakma enzimleri egzersize başladıktan sonraki 10 dakikadan sonra çalışmaya başlar ve 10 dakikaya kadar yapılan hareketler (koşu , ip atlama , bisiklet sürme , kürek çekme vs ) karbonhidrat yakmanızı sağlar. Bu zaman içinde depoladığınız yağları yakmadan spor yapmış olursunuz -ki bu pek yararlı olmaz. Kardiyo çalışmalarından netice almak için haftalık en az 25-30 dakika düzenli egzersiz yapmalısınız. Hızlı yağ yakımını sağlamak ve yağlardan kurtulmak istiyorsanız kendinize haftalık egzersiz programı yaparak bir gün dinleniyorsanız bir gün kardiyo egzersizi yapıp ertesi gün tekrar dinlenip bir gün arayla kardiyo yapmanızı tavsiye ederim. Tabiki bu kişiden kişiye değişiklik gösterir…

Çok fazla kardiyo yaparsam sonuç ne olur?

Antrenmanlarla ilgili yapılan ve düşünülen büyük yanlışlardan biride herkesin kafasında şunun olması. Ağırlık çalışması “büyütür” kardiyo antrenmanları “küçültür”. Ağırlık kaldırmakta sizi zayıflatabilir fakat kardiyo antrenmaları sizi gerçekten inceltir. İnce görünmek isteyen birisi kardiyo antrenmanlarına yönelirken ağırlık antrenmanı yaparakta sizin güzel görünmenizi sağlayacaktır.

Çok fazla kardiyo antrenmanı yapmanız ise vücuttaki yağ oranını negatif yöndede etkileyebilir. Bu nasıl mı olur ? işte şöyle. Yağların yakılması kasların yoluyla olur. Kaslarınızı kaybederseniz metabolizmanız yavaşlar. Kas dokularınızı çalıştırdıkça damarlarınızda açılacak ve yağ dokularının arasına damarlar yavaş yavaş aralardan yağ dokularını yararak açılmaya başlayacak. Böylece yağ dokuları daha hızlı parçalanmış olacaktır. Ne kadar çok kas sahibi olursanız o kadar hızlı bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlar ve buda daha fazla yağ yakmak anlamına gelir.

Sonuç olarak hem en kolay hem de istikrar sağlanabilecek bir program olduğu için, önceliği fit olmak isteyen bayanlara kardiyo tavsiye ederim.

Kardiyo egzersizi 1:

Koşmak.Koşu yapmak gerçekten en faydalı ve işlevsel kardiyo egzersizidir. Bunu herkes kolayca yapabilir. Herhangi bir özel alet edevat yada aksam lazım değildir. Sadece iyi sayılabilecek kaliteli bir spor ayakkabınız varsa koşmak ve kardiyo egzersizi yapmak için hazırsınız demektir. Koşma egzersizi ile ciddi manada kalori yakımı gerçekleşmektedir.
70 kiloluk bir insanın saate 5.2 km hızlı tempo ile yürümesi – koşması bile saate 300 kalori yağ yakma ile neticelenir. Koşu yapmanın belki de tek yan etkisi ve zararı ise aşırı kilolu kişilerde ayak tabanı ve dizlerde geçici ağrılara yol açmasıdır. Ham kişilerin koşma egzersizine başlarken ilk zamanlar 15 dakika ve 15 gün arayla 5 er dakika artırarak koşu yoluyla kardiyo egzersizi yapmasında fayda vardır.

Kardiyo egzersizi 2:

Kayak yapmak.Bursa, Palandöken, Kartalkaya gibi Kayak merkezlerine gitme imkanınız varsa veya kış tatili için bu tür yerlere sıklıkla gidiyorsanız sizlere koşmak kadar iddialı başka bir kardiyo egzersizi olan karda kayak sporu yapmayı tavsiye ediyorum.
Kayak yapan kişiler de 70 kiloluk birisi için örnek verirsek, 350 kaloriyi 30 dakikada yakarlar. Ayrıca koşmaya göre daha zevkli bir spordur. Sizi farkettirmeden yorar. İnanılmaz bir kardiyo egzersizi olan kayak sporunu malesef acemilere tavsiye edemiyoruz. Kaymayı bilmeyen kişilerin bir kayak hocasından ders alması gerecektir.

Kardiyo egzersizi 3:

Bisiklet binmek.Gerek Outdoor tabir edilen kırda ve dağda bisiklet binmek olsun gerekse indoor bisiklet sporu olarak tanımlanan şehir bisikletçiliği olsun bisiklet binmenin her bir türü müthiş bir kardiyo egzersizi olarak değerlendirilir. Kolları bacakları kalça kasları,basen kasları, karın kasları, baldır kasları, kısacası vücudun tüm önemli kas kitleleri bisiklet sürerken çalıştırılır. 30 dakikalık hafif bir bisiklet seyahati bile 350 kalori yağ yakar.

Kardiyo egzersizi 4:

Eliptik bisiklet egzersizleri.Eliptik kondisyon bisikletleri olarak ta bilinen eliptik bisiklet; dayanıklılık ve kondisyonu artıran ve kesinlikle her evde olması gereken bir alettir. Eliptik bisiklet ile egzersizin zorluk derecesini kendiniz ayarladığınız için siz asla sınırlarınıza kadar zorlamaz.
Eliptik kondisyon bisikleti hareketleri tam anlamıyla kardiyo egzersizi olarak tanımlanabilir. Eliptik bisiklette eliptical bisiklet kollarınızı aktif olarak kullanırsanız aynı bir kayak sporunda olduğu gibi kol zayı flaması ve sarkmaları önleme şansı yakalarsınız. 1 saat eliptik bisiklet ile yapılan kardiyo egzersizinin 650 kalori yağ yakmanıza yarayacağını da söylemek isterim.
Eliptik bisiklet fiyatları açısından da oldukça uygun seviyede olan bir zayıflama aletidir. Yürümekten sıkılanlar için iyi bir alternatif sunan eliptik bisikletin faydaları çok yönlüdür. Piyasada voit eliptik bisiklet, dunlop eliptik bisiklet gibi markalar en fazla tutulanlarıdır.

Kardiyo egzersizi 5:

Yüzme sporu egzersizleriyüzme zayıflama arasındaki ilişki hep merak konusu olmaktadır. Yüzme zayıflatır mı sorusunu bir çok kişi kendisine en bir kez olsun sormuştur. Bunun cevabı evettir. Yüzme faydaları açısından gerek bölgesel zayıflama olsun gerek kitlesel zayıflama olsun vücuda inanılmaz bir olumlu etki yapmaktadır.
Serbest stil yüzme egzersizleri, vücuttaki hemen hemen tüm kas gruplarını aynı anda çalıştırdığı için çok hızlı bir zayıflama ve yüksek bir kalori yakma fırsatı yaratmaktdır. 2 saatlik yüzme egzersizi hareketleri ile 800 kalori harcanır. Kardiyo egzersizi olarak yüzme antrenmanları, kalbi yormayan ve vücutta kalıcı yorgunluk hissi oluşurmayan bir egzersiz yöntemidir. Ayrıca koşma yürüme kayak gibi sporlarda görülen eklem rahatsızlıkları ve sakatlanma riski, yüzme kardiyo egzersizlerinde yoktur. Özellikle yeni doğum yapmış bayanların tercih etmesi gereken bu dal, hem vücudu kısa zamanda sıkılaştırır, hemde doğumun yorgunluğunun atılmasına yardımcı olur. Zihniniz dağılırken vücudunuz toparlar !

Kardiyo egzersizi 6:

Step ve aerobik egzersizleri, step aerobik hareketleri de özellikle kol ve bacak kısmından bölgesel zayıflama sağlamak isteyen kişilerin kesinlikle yapması gereken önemli bir kardiyo egzersizi türüdür. 30 dakikalık step aerobik hareketleri ile yaklaşık olarak 400 kalori harcanabilmektedir. Her ne kadar step aerobik hareketleri biraz karışık gibi görünse de bir step salonuna giderek veya step aerobik videoları izleyerek kendi kendine bile öğrenebilirsiniz.

Kardiyo egzersizi 7:

Kürek çekme sporuGenelde kürek çekme aleti kullanılarak salon ortamında yapılan kürek çekme egzersizleri, makina aksamı bakımından az karışık bir mekanizmaya sahiptir. Ancak bir kez kürek çekme egzersizlerini kaptıysnız artık kol bacak ve karın kaslarınızın inanılmaz bir hızla geliştiğine ve yağ yakmaya başladığınıza şahit olacaksınız. 30 dakikalım bir kürek sporu egzersizi ile yaklaşık olarak 300 kalori harcanır. Kürek egzersizleri kardiyo hareketleri olarak oturduğunuz yerden yapabileceğiniz sıradışı faydaları olan bir egzersiz türüdür. Karşı cinste bıraktığı etkiyi de göz önüne alırsak, yazın yakışıklı gençlerin tercih etmesi oldukça yüksek bir ihtmal. Hem spor, hem imaj !

Kardiyo egzersizi 8:

Dağcılık ve tırmanma sporları. Özellikle dağcılık sporuna merakı olan kişilerin engebeli arazilerde tırmanma egzersizleri yapması gerçekten inanılmaz bir kardiyo hareketi özelliği taşır. Her ne kadar yorucu gibi görünse de dağcılık ve tırmanma sporları asla kalbe yük bindirmez. Kondisyon ve kıvraklığı dayanıklılığı artıran dağa tırmanmak, özellikle kol bacak kalça, göbek, göğüs, omuz, basen yağlarını eritir ve çevik bir vücuda sahip olmanızı sağlar. 30 dakikalık bir tırmanma egzersizi 400 kalori harcatmaktadır.
Tehlikeli bir spor sanılan tırmanış sporu, özel ekipmanlar kullanılarak hocalarından öğrenildiğinde en güvenli spor türlerinden birisi olmaktadır. Zihinsel manada dinçlik kazandırması da tırmanma kardiyo egzersizlerinin diğer bir avantajıdır.

Kardiyo egzersizi 9:

Yürüyüş yapmak ve yürümek. Yürüyüş yapmanın faydaları konusunda bir çok bilimsel çalışma vardır. Genç yaşlı demeden herkesin günlük en az 40 dakika yürümesi, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir kardiyo egzersizi olarak daima akılda tutulmalıdır. 30 dakikalık bir yürüme egzersizi ile 180 kalori yağ yakma potansiyeli doğmaktadır. Bu nedenle iş yerinden veya okuldan çıkıp şöyle birkaç kilometre yürümek, bizlerin hem sağlığını korur. Hem de diyet ile birlikte desteklendiğinde müthiş bir zayıflama ve incelme süreci yaşatır. Yürüyüş yapmak ve yürümek her ne kadar bacak kaslarını çalıştırıyor gibi düşünülse de aslında tüm vücut kaslarına egzersiz yaptırmaktadır. Kolaylığı ve her yerde yapılabilme imkanından dolayı bayanların sabah yada ikindi vakti en sık başvurduğu yöntemlerden de biridir.

Benzer Yazılar

Göze Bir Şey Kaçtığında Nasıl İlk Yardım Yapılır?

HayataRehber

Tuzu Azaltmak İçin 8 Önemli Neden

HayataRehber

İnflamasyona Yol Açan Bazı Durumlar

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster