Sağlık

Karın yağlarından kurtulamamanızın 4 nedeni

Karın yağlarından kurtulamamanızın 4 nedeni

Karın yağları hepimizin en büyük derdi. Vücudumuz adeta bir düşman gibi kilo aldığımızda ilk önce yağı o bölgede topluyor. Onlardan kurtulmak da almak kadar kolay değil. Ancak yine de çok uğraşıyor ama bir türlü karın yağlarınızdan kurtulamıyorsanız aşağıdaki nedenlere de dikkat etmelisiniz.

Yaşlanıyor olabilir misiniz?

Yaşlandıkça maalesef kilomuz artar. Hem erkeklerde hem de kadınlarda azalan metabolizma hızı, vücudun normal şekilde kalori yakmasını engeller. Bunun üzerine kadınlar bir de menopozla uğraşmak zorundadır. Uzmanlar, kadınların menopozdan sonra kilo aldıklarında, bu kiloların karın bölgesinde olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Çünkü menopozda östrojen ve progesteron hormonlarının üretimleri yavaşlıyor ve testosteron seviyeleri de düşüyor. Hormonlardaki bu değişim kadınların karın bölgesinden kilo almasına neden oluyor. Ancak iyi haber bu süreçte bu yağlarla savaşmak mümkün.

Yanlış egzersiz yapıyorsunuz

Günlük egzersizler ve koşu kalbiniz için mükemmeldir. Ancak kardiyo egzersizleri beliniz için pek fazla bir şey yapmaz. Uzmanlar, kardiyovasküler eğitimle birlikte ağırlık çalışmayı da iyi kombine etmeniz gerektiğini söylüyor. Mukavemet çalışmaları vücudunuzu daha fazla yağ yakmak konusunda uyarır ve kas kütlesini arttırır. Kas yağdan daha fazla kalori yakar ve bu nedenle kas yaparken daha çok kalori yakmış olursunuz. Bu nedenle egzersiz programınızı iyi ayarlamanız gerekir.

Çok fazla işlenmiş yiyecek tüketiyorsunuz

Uzmanlar; beyaz ekmek, kraker ve cips gibi rafine edilmiş tahılların yanı sıra şekerli içeceklerin ve tatlıların da vücudumuzdaki iltihabı arttırdığını söylüyor. Göbek yağının ise iltihaplanmayla alakalı olduğu ve bu nedenle çok fazla işlenmiş gıda tüketmenin göbek yağını eritmeyi zorlaştırdığı vurgulanıyor. Ancak unutmayın ki meyveler, sebzeler ve tahıl gibi doğal gıdalar antienflamatuar özelliklere sahip antioksidanlarla doludur ve bu nedenle göbek yağını önleyebilir.

Yanlış yağları tüketiyorsunuz

Vücut her yağa aynı şekilde tepki vermez. Uzmanlar, yüksek doymuş yağ alımının (et ve sütteki tür) artan viseral yağ ile ilişkili olduğunu söylüyor. Öte yandan, tekil doymamış yağlar (zeytinyağındaki ve avokadodaki tür) ve çoğul doymamış yağların belirli türleri (çoğunlukla ceviz, ayçiçeği tohumları ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3) vücutta antienflamatuar etkilere sahiptir ve doğru porsiyonlarda yerseniz bedeniniz için oldukça faydalıdır. Bu nedenle sağlıklı yağların tadını çıkarın.

 

 

Benzer Yazılar

C vitamini

HayataRehber

Anason Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Sağlıklı Bir Kalp Sahibi Olmak İçin 7 İpucu

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster