Nedir?

Kayyum Nedir ? Kayyum Nasıl Atanır ? Kayyum Nasıl Olunur

Kayyum Nedir ? Kayyum Nasıl Atanır ? Kayyum Nasıl Olunur

Kayyum kelimesi son zamanlarda medyada oldukça duyulmasına rağmen günlük hayatta pek fazla kullanılmadığı için herkes tarafından açıkça sözlük anlamı bilinmeyen bir kelimedir. Bu yazımızda kayyum nedir ? Kayyum ataması neden yapılır ve bunun gibi bir çok soruyu ele alacağız.

Kayyum Nedir

Kayyum kelimesinin sözlük anlamı “bir malın yönetilmesi ve idare edilmesi yada bir işin yapılması için görev verilen kişi” anlamına gelmektedir. Kayyum kelimesi kayyım kelimesinden gelmektedir. Kayyum Allah’ın isimlerinden biridir ve bu yüzden yanlış kullanılan bu kelime bazı taraflarca rahatsız edici olarak nitelendirilmektedir.

Genellikle hukuki anlamda kullanılmaktadır. Kayyum atandığı yerin işleyişini sağlamak veya tüm mal varlığını yasalar doğrultusunda yönetmek için atanmaktadır.

Kayyum genellikle usulsüzlük yapılan veya yapıldığı düşünülen kurum, şirket ve bunun gibi topluluklara atanmaktadır.

Kayyum Ataması Nasıl Yapılır

Kayyum ataması mahkeme tarafından yapılmaktadır. Mahkeme dilerse adli yargı komisyonu kayyum listesi içerisinde kayyum seçip ilgili yere atayabilirken, isterse atandığı yerin bilgi ve beceresine hakim  nitelikte olup kayyum listesinde olmayan kişiyi kayyum olarak atayabilmektedir.

Kimler Kayyum Olabilir

Kayyumlar tıpkı bilirkişiler gibi özel bilgi ve becerilere sahip kişiler tarafından seçilmektedir. Kayyumlar mahkemeler tarafından atanmaktadır ve genellikle adli yargı kayyum listesinde kayıtlı kayyumlar arasından mahkemece seçilmektedir. Ancak bu kesin bir sonuç değildir zira mahkemeler liste dışından da rastgele kayyum seçip atayabilmektedir. Aranacak tek şart kayyumun atandığı yerdeki işleyişe hakim bilgi ve beceresine sahip olmasıdır. Kayyum olarak atanan kişilerin herhangi bir suçtan mahkumiyet cezası almaması gerekmektedir.

Kayyum Ne Kadar Maaş Alır

İki farklı türde kayyum tipi bulunmaktadır. Bunlar yönetici kayyum ve denetici kayyumlardır. Yönetici kayyumlar sorumluluklarının ve iş yükünün fazla olması nedeniyle diğer kayyum tipine göre daha yüksek maaş alırlar. Kayyum maaşı belirlenirken yasalarda buna ilişkin net bir hüküm olmadığı için mahkeme heyetinin kendi takdir yetkisi kullanılır. Mahkeme heyeti ise kayyum maaşını belirlerken genellikle atanacak kayyumun çalışma saatlerini ve atandığı yerin cirosunu göz önüne alır.

Kayyumluk Ne Kadar Sürer

Yasalarda belirlenen en uzun kayyumluk süresi 4 yıldır. Özellikle mali sıkıntıya giren şirketlerin iflas erteleme davalarında mahkeme heyeti ilgili şirkete kayyum atar.

Benzer Yazılar

Hacamat Nedir?

HayataRehber

Avometre nedir?

HayataRehber

Asya handikap nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster