Sağlık

Kemik Erimesine Karşı Doğru Beslenin

Kemik Erimesine Karşı Doğru Beslenin

40 yaşından sonra özellikle kadınların kabusu olan osteoporoz’a karşı süt ve süt ürünleri tüketmek yetmez. Bol bol sebze yemeli, beyaz et ve balığı sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Osteoporoz her ne kadar ileri yaş hastalığı olsa da belli bir dönemden sonra birdenbire ortaya çıkmıyor. Sürdürdüğümüz yaşam tarzımız, hastalığa zemin oluşturan düşük kemik kalitesi ve yoğunluğunun gelişmesini ciddi şekilde etkiliyor. Hatta bu etki anne karnına kadar uzanıyor. İstatistikler her 3 kadından ve her 5 erkekten birinde osteoporoza bağlı kırıklar geliştiğini gösteriyor. Alınması gereken önlemlerin başında doğru beslenme geliyor… Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Filiz Ateş, osteoporozdan korunmada etkili beslenme önerilerini sıraladı. 

KEMİK KÜTLESİNİ YÜKSELTİN 

Kemik yapımı gelişiminin bebeklik ve çocukluk döneminden başlayarak genç erişkinliğe kadar devam ettiğini söyleyen Dr. Filiz Ateş’e göre, 20 yaşlara ulaştığımızda ise doruk kemik kütle denilen en güçlü noktaya ulaşıyor. İşte tam bu aşamada bebeklikten itibaren kalsiyumdan zengin gıdaları yeteri kadar tüketmenin önemi ortaya çıkıyor. Doruk kemik kütlesi yükseldikçe osteoporoz riski azalıyor. Dr. Filiz Ateş, doruk kemik kütlesine ulaştıktan sonra yavaş yavaş güç kaybeden kemiklerde yıkımın başladığını ve menopozla birlikte kaybın hızlanarak devam ettiğini belirtiyor. Erkeklerdeki kemik kaybı ise 50 yaşından sonra yaşanmaya başlıyor. Dr. Filiz Ateş, bu nedenle yaşlanmamızla birlikte doğal olarak gelişen kemik kaybını azaltmak ve daha güçlü kemiklere sahip olmamızda kalsiyum ve D vitamininin şart olduğunu belirtiyor. 

Üç porsiyon meyve yenilmeli 

Sağlıklı ve güçlü kemiklere ulaşarak osteoporozdan korunmak için kalsiyum gerekiyor. Kemiklerimizin de yapı taşını oluşturan kalsiyumun hangi miktarda alınması gerektiği ise yaşa göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin hamilelik ve emzirme dönemi ile büyüme hızının arttığı ergenlikte ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarı artıyor. Bu dönemde önerilen kalsiyum miktarı bin 200 mg’dır. Günlük gereksinim 2 su bardağı süt-yoğurt, 1 kibrit kutusu peynir, 1 porsiyon sebze yemeği ve 3 porsiyon meyve ile karşılanabiliyor. Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Filiz Ateş, “Günlük süt ve süt ürünleri ve özellikle kalsiyumdan zengin, koyu yeşil yapraklı sebzelere  beslenmenizde daha çok yer verin. Bununla birlikte tahıl ve baklagiller de yeterli kalsiyum alımında destek veriyor” diyor. 

20 dakika güneşe çıkın

D vitamini eksikliğinin osteoporoz riskini artırdığına işaret eden  Dr. Filiz Ateş, bunun için de günde 20-30 dakika kadar ellerin, kolların güneşle temas etmesinin yeterli olduğunu belirtiyor. Besinlerle alınan kalsiyumun vücut tarafından emilimini sağlayan D vitamini, cildin güneşle teması sonrasında vücut tarafından üretiliyor. Dr. Filiz Ateş, D vitamininin aynı zamanda kemiğin gelişimine de yardımcı olduğunu söylüyor.  

BU ÖNERİLERLE KORUNUN 

– Her gün mutlaka bol taze sebze yiyin 
– Kırmızı et yerine beyaz et ve balık tüketin 
– Aşırı yağ tüketiminden kaçının 
– Çok fazla proteinli gıdalar tüketmeyin 
– Baklagilleri tercih edin 
– Fosfat içeren hazır gıdaları azaltın 
– Taze ev yemekleri tercih edin 
– Daha az tuz kullanın 
– Tükettiğiniz şeker miktarını azaltın 
– Kahve, kola gibi içeceklerden uzak durun 

Benzer Yazılar

Lif Kopması Nasıl Anlaşılır? (Belirtileri Ve Tedavisi)

HayataRehber

Sudan Doğal Gelen Güzellik

HayataRehber

Baş dönmelerinizi hafife almayın

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster