Kulak

Kemik Labirent Ve Vestibulum Nedir?

Kemik labirent

Vestibulum​, canales semicirculares ossei ve cochlea olmak üzere üç kısma ayrılır. (resim 3) Vestibulum ve canales semicirculares ossei, denge duyusu ile ilgili iken cochlea, işitme duyusu ile ilgilidir.

Vestibulum​: Kemik labirentin ortasında yer alır. Önde cochlea ve arkada canales semicirculares ossei ile bağlantılıdır. Vestibulumün içerisinde zar labirentin utriculus ​ve sacculus parçaları bulunur.

Vestibulum’un altı duvarı vardır:

✓ Lateral duvar: Orta kulak boşluğuna bakar. Bu duvarda, oval pencere (fenestra vestibuli) ve yuvarlak pencere (fenestra cochlea) denilen açıklıklar vardır.

✓ Medial duvar: İç kulak kanalına bakar. Bu duvarda, recessus ellipticus ve recessus sphericus denilen çukurlar yer alır. Üstte yer alan recessus ellipticus içerisinde utriculus, altta yer alan recessus sphericus içerisinde ise sacculus yer alır.

✓ Superior duvar: Bu duvara posterior semisirküler kanalın ampullası hariç diğer semisirküler kanalların ampullaları ve düz uçları açılır.

✓ İnferior duvar: Lamina spiralis ossea denilen ince bir kemik lamelin başlangıç kısmından yapılmıştır.

✓ Anterior duvar:​Cochlea’ya bakar ve bir delik vasıtasıyla scala vestibuli ile irtibattadır.

✓ Posterior duvar:​Bu duvara posterior semisirküler kanalın ampullası açılır.

Benzer Yazılar

Elektrofonik İşitme Nedir?

HayataRehber

Meniere Hastalığı Nedir?

HayataRehber

Vestibuler Nöroepitelin Fizyolojisi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster