Yaşam

Kendine Güvenen İnsanların 5 Özelliği

Kendine Güvenen İnsanların 5 Özelliği

Hem kendi fikirlerini açıklayabildikleri hem de fikirlerini savunabildikleri için kendine güvenen insanlar bir çok yarardan faydalanırlar.

Ancak en önemlisi diğer insanlarda bunları yaptığında onlara her zaman saygı gösterirler.

Dahası, kendine güvenen insanlar bir çok insanın aksine, duygu ve düşüncelerini kolayca açıklayabilirler. 

Bu yazımızda, kendine güvenen insanların genel 5 özelliğinden bahsedeceğiz.

Siz de onlardan biri misiniz?

1. Kendinden emindirler

Büyüdükçe kendimize olan güvenimizi yitiririz. Yine her an geri kazanabilirsiniz ancak bunun için oldukça çaba sark etmek gerekir.

Eğer kendine güvenen bir insansanız bu mücadelenin üstesinden çoktan gelmişsinizdir. Çünkü kendinizi oldukça iyi tanıyorsunuz ve kim olduğunuzu göstermekten korkmuyorsunuz.

Öte yandan, kendine güvensiz insanlar kendilerini korumak için her zaman bir kabuk ya da kalkana ihtiyaç duyarlar. Bu onları her zaman savunmacı yapar ve hayatta bir çok fırsatı kaçırmalarına sebep olur.

Özetlemek gerekirse, kendine güvenen insanlar hayatın tadını çıkarmak için kendilerine güvenmeleri gerektiğini bilirler.

2. Başkalarının fikrine saygı duyarlar

Kendine güvenen insanlar, kendi fikirlerini söylerken karışısındakine katılmasa da ona nasıl saygı duyacağını bilirler. Farklı düşüncelerin, insaların büyümesine yardım ettiğinin ve bunun saygı duyulması gereken bir şey olduğunu farkındadırlar.

Bu davranış, kendine güvenen insaların diğer insanların duygularını doğrulamasına yardımcı olur. Bir başka deyişle, diğer insaların fikirlerine saygı duymayı ve bazı durumlarda nasıl sonuçlar doğurabileceğini öğretir.

Herkesin kötü günü olur. Bu yüzden karşıdakini anlamak ve kabul etmek kişiler arasındaki ilişkileri güçlendirir.

3. Kendine güvenen insanlara dikkatlice dinler

“Dinlemek” denince herkesin bildiği basit bir eylemden bahsediyoruz. Ancak, çok az insan gerçekten dinlemeyi, dikkatlice dinlemeyi biliyor.

Dikkatli bir şekilde nasıl dinlenir? Karşınızdaki kişinin ağzından çıkan kelimelere dikkat etmekten daha fazlasını yapmanız gerekiyor. O insanın nasıl hissettiğini ve duygusal olarak ifade ettiklerini de dinlemeniz gerekiyor.

Eğer bunu yaparsanız, siz ve karşınızdaki kişi arasında çıkan tartışmayı daha sakin bir şekilde çözebilirsiniz.

Dinlemek , bir anlaşmazlık çıktığında oluşan stresi ve anksiyeteyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda duygularınızı daha etkili bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.

4. Arkadaşlarını kendileri seçerler

Önemsiz bir özellik gibi görülebilir ancak çoğumuz arkadaşlarımızı seçmiyoruz. Onun yerine insanların bizi arkadaş olarak seçmesine izin veriyoruz. Kendine güvenen insanların bunun arkadaş olmak için iyi bir yol olmadığının farkındadır bu yüzden yanında durmak istedikleri insanları kendileri seçerler. 

Dahası, kendine güvenen insanlar bu yüzden hayatlarına negatif düşünceler sokan insanları nasıl idare edeceğini bilir. Bu insanlara nasıl davranacaklarını ve onlardan nasıl kaçacaklarını iyi bilirler.

Kısacası, kendine güvenen insanlar onları arkadaş olarak seçen insanlardan ziyade arkadaşlarını kendileri seçer.

5. Kendilerini koşulsuz bir şekilde kabul ederler

Kendine güvenen insanların bir diğer harika özelliği de başkalarının onlar hakkında ne düşündüğünü önemsemezler. Bu sayede, tüm hataları ve erdemleriyle kendilerini oldukları gibi kabul ederler bu da onların kendilerine güvenini geliştirir.

Ayrıca, kendimizi koşulsuz bir şekilde kabul etmek sınırlarımızı bilmemizi sağlar. Ancak bu kendimize sınırlar koyuyoruz anlamına gelmez.

Kendine güvenen insanlar aynı zamanda hayallerini gerçekleştirmek için yoluna çıkan engellerin üstesinden nasıl geleceklerini bilirler. 

Siz de bu özelliklerinden birkaçına sahip misiniz? Fark ettiğiniz gibi, bu insanların çoğu kabuğumuzdan çıkıp kendimize inanmamıza engel olan sebepsiz korkularla başa çıkmayı bilirler.

Güvenli bölgemiz, güvensizliklerimiz ve bununla alakalı her şey bizi kısıtlarken kendine güvenen insanları etkilemez.

Sizce bu insanlar doğuştan mı böyle? Sizce her zaman kendilerine inanıyorlar mı? Hayır. Hatta tıpkı herkes gibi onlarda bu şekilde doğmadı.

Ancak, sarf ettikleri çaba ve istek onların daha iyi bir insan olmasına yardımcı oldu.

Benzer Yazılar

Sabah İnsanı Olmanın En Etkili Yolları

HayataRehber

‘Biri de demiyor ki Eren Bülbül iyi ki varsın’ Trabzon’da çatışma: 2 şehit

HayataRehber

Yaşam Kalitenizi İyileştirecek 5 Alışkanlık

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster